Jucăm finala mică! CSU Sibiu – CSM Oradea 68-78 (34-43)

Cu sala aproape plină și o galerie vulcanică alături, „vulturii“ au depus mari eforturi pentru a rezista campioanei sezonului regulat CSM Oradea, însă au cedat a 3-a oară consecutiv în semifinala Ligii Naționale de baschet masculin, în această seară, scor 68-78 (34-43). CSM Oradea va juca din nou pentru titlu, sibienii urmând să dispute finala mică, cel mai probabil în compania Rapidului București.

CSU Sibiu a început mult mai bine meciul 3 din semifinala cu CSM Oradea. După 0-4, s-a apărat excelent și a întors, închizând primul sfert în avantaj, 17-13. Revenirea acasă, plus a lui Roberts Blumbergs și Rareș Uță după accidentările care i-au ținut departe de teren în primele 2 partide, ne dădeau speranțe. „Leii roșii“ au părut surprinși în special pe faza ofensivă. A fost însă doar un foc de paie, oaspeții reușind un run de 6-0 cu care au întors tabela, de la 23-22 la 23-28. Apoi, au mai găsit o perioadă favorabilă, puțin după jumătatea parțialului, un +9, care ne-a creat un dezavantaj de 11 puncte, 29-40. „Vulturii“ au oprit declinul la timp, reușind să intre la cabine la -9, 34-43. Whelan, respectiv Richard erau principalii marcatori până la pauză, ambii cu 13 puncte.

La reluare, am marcat primii, dar „leii roșii“ ne-au „curentat“ cu un run de 7-0, scorul devenind 36-50. Blumbergs a replicat apoi cu 3 libere transformate consecutiv, apoi încă una, pentru 40-50. Eram însă echipa mereu în urmărire, cu eforturi considerabile de a reveni mai aproape de adversar, pentru a încerca o minune în ultimul sfert. Deși împinși de la spate de superba galerie sibiană, „vulturii“ au intrat în ultimele 10 minute cu un deficit de 11 puncte, 49-60. Greu, dacă nu imposibil de recuperat în fața unei echipe „din altă ligă“.

Nu doar că nu am reușit să ne apropiem, dar CSM Oradea a sporit diferența la 19 puncte, 59-78 cu mai puțin de 3 minute înainte de final. Partida era jucată. Galeria sibiană a continuat însă să-și încurajeze favoriții, să le mulțumească pentru performanța obținută în acest sezon, creând acea atmosferă superbă cu care ne-a obișnuit în Sala Transilvania la meciuri de nivel înalt.

Scor final: CSU Sibiu – CSM Oradea 68-78 (17-13, 17-30, 15-17, 19-18)

CSU Sibiu: Whelan 17 pct (1 recuperare, 5 pase decisive), Pratt 11 pct (3 rec, 2 pd), Marinelli 10 pct (2 rec, 2 pd), Blumbergs 9 pct (6 rec), Gavriloaia 6 pct, Barro 5 pct, Uță 4 pct (2 rec), Dragoste 3 pct (1 rec, 2 pd), Ionescu 3 pct (2 rec, 1 pd)

La CSM Oradea s-au evidențiat Richard 15 pct, Mark Ogden Jr și Nicola Markovic, ambii cu câte 14 pct.

În urma victoriei de la Sibiu, CSM Oradea și-a asigurat calificarea în finala Ligii Naționale de baschet masculin. Primele 2 meciuri ale semifinalei, disputate la Oradea, au fost câștigate tot de „leii roșii“, cu 94-61 (48-22) și respectiv 93-67 (48-38).

CSU Sibiu urmează să joace pentru medaliile de bronz, cel mai probabil, cu Rapid București. Campioana U-BT Cluj Napoca conduce în semifinala cu bucureștenii cu scorul de 2-1, meciul 4 fiind programat vineri, 5 mai, de la ora 19.