Lideri în Liga 2! CSC 1599 Șelimbăr – Poli Timișoara 4-0 (1-0)

CSC 1599 Șelimbăr a învins astăzi Poli Timișoara cu 4-0 (1-0), în cadrul etapei secunde a Ligii 2, și a urcat în fotoliul de lider în clasament. Meciul s-a disputat la Rm. Vâlcea, stadionul din Șelimbăr fiind în continuare în construcție.

Elevii lui Eugen Beza au avut o evoluție entuaziasmantă, în special în repriza secundă, reușind o victorie categorică. Au înscris Natea (‘13), Ciocâlteu (‘61, ‘65) și Luca (‘90, din penalti, după ce Oanea fusese eliminat pentru faultul comis în postură de ultim apărător).

„Meciul de la Râmnicu Vâlcea a început cum nu se putea mai bine pentru «călăreții roșii», iar Ciprian Natea a deschis scorul în minutul 13 după un corner executat perfect de Alexandru Ciocâlteu.  Până la pauză ambele echipei au mai avut tentative de a înscrie, însă fără prea multe emoții pentru cei doi goalkeeperi.“, notează CSC Șelimbăr.

După pauză, nou venitul Jordan Gele s-a remarcat din nou, la fel cum a făcut-o și runda trecută, când a dat pasa de gol în acel 1-0 cu FC Brașov. De această dată, l-a servit excelent pe Alex Ciocâlteu, care a reluat cu capul în plasă  în minutul 61. Același traseu Gele – Ciocâlteu a făcut șah-mat apărarea timișoreană și 4 minute mai târziu, pentru 3-0. Gele a deviat o minge pentru Alexandru Ciocâlteu, acesta a profitat de o indecizie a unui apărător advers, pentru ași trece în cont dubla.

Cu punctele asigurate, „călăreții roșii“ au coborât ritmul, permițând oaspeților să urce mai periculos în atac. Mitrovic se remarcă în două rânduri, iar pe contraatac, în minutele de prelungire, Denis Ursu este faultat în careu de Oanea. Aflat în postura de ultim apărător, timișoreanul a văzut cartonașul roșu, iar tânărul internațional Alexandru Luca a transformat penalty-ul cu sânge rece, pentru primul său gol în Liga 2, la fel ca Natea, cel care a deschis tabela.

Cu Progresul, la Buftea

De pe poziția de lideră în campionat, CSC 1599 Șelimbăr întâlnește sâmbătă 20 august, în deplasare, la Buftea, Progresul Spartac. Echipa bucureșteană a început sezonul cu un eșec acasă, 0-1 cu Dinamo, dar și-a revenit runda trecută, 3-0 în deplasare la Unirea Constanța. Principalul obstacol pentru jucătorii noștri va fi însă suprafața de joc, Progresul jucând partidele de acasă pe sinteticul din Buftea.

CS Comunal Șelimbăr: Mitrovic – Arhirii, Natea (Vișa ’86), Dandea, Monea, Boboc (Curtean ’60), Luca, Oct. Ursu, Buzan (Riza ’76), Ciocâlteu (D. Ursu ’85), Gele (Cîrstean ’85). Antrenor: Eugen Beza.

Poli Timișoara: Murariu – Oanea, Tsvetkov, Germinio, Taub, Bîrnoi, Plantak (Pană ’46), Bătănași (M. Andone ’79), Zaluschi (Milea ’46), Mudrazija, Pureca. Antrenor: Bogdan Andone.

Alexandru Luca a închis tabela în minutul 90, din penalty (foto: facebook/CSC Șelimbăr)Etapa a 2-a, Liga 2:

CSC Dumbrăvița – Unirea Dej 1-2

CSC Șelimbăr – Politehnica Timișoara 4-0

Poli Iași – ACS Viitorul Târgu Jiu 2-0

Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia 1-2

Unirea Constanța – Progresul Spartac 0-3

Metaloglobus – Gloria Buzău 1-3.

FC Brașov vs Baia Mare 1-1

CSM Slatina vs CSA Steaua București 1-1