Măgura a pierdut cu fruntea sus în Danemarca

Măgura Cisnădie a făcut față tăvălugului Herning Ikast Handbold, cedând greu, 28-31 (12-17) în această seară, în Danemarca, în meciul doi din cadrul Grupei C a European League la handbal feminin.

Elevele lui Alexandru Weber au început curajos meciul din Danemarca, din această seară, cu Herning Ikast Handbold. Aveau avantaj de un gol după 11 minute, 6-5 cu 3 goluri marcate de Neagu, apoi au cedat încet-încet inițiativa, gazdele având să încheie la o diferență de 5 puncte prima repriză, 12-17.

Diferența de 4-5 puncte în favoarea danezelor avea să se păstreze până la intrarea în ultimele 10 minute, când fetele noastre au forțat marea surpriză a grupei. Măgura s-a apropiat la numai 3 puncte, 25-28 cu 6 minute înainte de final, diferență care avea să se păstreze însă până la ultima sirenă, scor final 28-31.

Marina Dmitrovic și Marinela Alexandrina Neagu au avut 5 reușite în Danemarca, fiind urmate de Julia Gariaeva cu 4 goluri și Dijana Radojevic și Maria Andreea Rădoi cu 3 puncte. Valentina Blažević a găsit de 3 ori plasa adversarelor, Dana Abed-Kader și Maria Bardac de 2 ori, iar Tamas Reka o dată.

În celălalt meci al grupei, Storhamar Handball Elite (Norvegia) a dispus de HC Lada Togliatti cu 34-29 (18-13).

Echipa Herning-Ikast Handbold este liderul grupei, cu 4 puncte, urmată de Măgura Cisnădie, 2 puncte, Storhamar Handball Elite – 2 puncte, Lada – 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

În etapa a treia vor avea loc întâlnirile Storhamar Handball Elite – Herning-Ikast Handbold (sâmbătă 22 ianuarie) şi Măgura Cisnădie – Lada Togliatti (duminică 23 ianuarie)