Măldărășanu: „Mă uit în clasament și mă doare capul“. FC Hermannstadt – FC U Craiova 1-0 (0-0)

FC Hermannstadt a  încheiat cu victorie sezonul regulat al Superligii, 1-0 (0-0), aseară, cu FC U Craiova 1948 și ar putea prinde in extremis locul 11, care asigură disputarea în Play-Out a 5 partide, din cele 9, pe teren propriu. Toate privirile suporterilor sibieni se vor îndrepta azi spre Ploiești, unde Chindia Târgoviște ne poate „fura“ poziția dacă învinge sau face egal cu FC Voluntari, în penultimul meci al rundei 30.

Aseară, FC Hermannstadt a făcut din nou un meci foarte bun, semn că victoria de la Rapid i-a readus încrederea în forțele proprii. Măldărășanu a recunoscut după meci că în ultimele săptămâni echipa sa a suferit o cădere emoțională. „Am tot spus și se dovedește că acel început a fost și datorită mentalului. Am făcut meciuri bune, chiar dacă nu am luat puncte.“, a declarat Măldărășanu la conferința de presă de după meci.

Fiind un final de etapă și întrebat din nou de reporteri despre cele 9 puncte penalizare, Măldărășanu a răbufnit. „Există bonusuri în contracte. Dacă meciul Sepsi – Craiova se va termina egal, noi am fi fost în play-off. Mi-e greu să mă gândesc. Mă uit în clasament și mă doare capul. E atipic, e munca tuturor, vom vedea ce se va întâmpla.“. Practic, prin acea decizie din birourile federale, munca de pe teren a antrenorilor, a jucătorilor a fost ștearsă dintr-un condei. Celor de la firul ierbii nu le e teamă acum de play-out, ci regretă că bonusurile fixate nu pot fi primite, deși rezultatele au fost cele dorite. Iar FC Hermannstadt suferă și din punct de vedere financiar, o rețetă de Play-Off, cu 5 meciuri acasă, cu FCSB, CFR Cluj, Farul sau U Craiova, cu siguranță cu stadionul plin, e altceva decât 4 sau 5 meciuri cu Voluntari, Chindia, Mioveni ori FC Argeș.

Una peste alta, FC Hermannstadt și-a recăpătat tonusul și așteaptă cu încredere faza a doua a campionatului. „Va fi cel mai tare play-out, diferența foarte mică între echipe. (…) Am terminat foarte bine, mă bucur. Vom avea un moral bun în play-out, e o victorie meritată. Au jucători buni și ei, de aia îmi felicit băieții. Trebuia să marcăm, au fost ocazii și de o parte și de alta, până la urmă noi am dat gol.“, a declarat Măldărășanu, după meciul de aseară.

Partida cu FC U Craiova 1948 s-a disputat în fața a cca 5-6.000 de spectatori, pe o vreme rece și pe un teren din ce în ce mai prost. A avut un ritm foarte bun, cu ocazii la ambele porți, spectaculos. Cu aproape 1.000 de fani în tribune, veniți să sprijine echipa pentru o victorie (care le-ar fi adus calificarea directă în play-off), oltenii au deschis seria fazelor de poartă cu un șut puțin alături a lui Ganea (‘4). Replica a venit imediat, iar Gabi Iancu avea să reia cu stângul din mijlocul careului direct în transversală (‘7), pentru prima mare ocazie a reprizei. FC Hermannstadt a căutat soluții în continuare pentru a dezmorți tabela, însă oaspeții au fost periculoși în trei rânduri până la pauză. Bahassa (‘42) a egalat scorul la bare, cu un șut din careu în stâlpul din stânga lui Letica.

Din păcate, randamentul în fața porții oltene a fost afectat de starea gazonului, dar și de afecțiunile de care au suferit mai mulți jucători, cele mai importante fiind ale lui Cătălin Popescu și Daniel Paraschiv, ultimul jucând cu o glezna umflată. Chiar și așa, cu sibienii strângând din dinți, am început perfect repriza secundă, cu o nouă șansă mare la poarta craioveană. Mino Sota (‘50) a reluat spectaculos cu latul, din prima, din câțiva metri, o centrare venită de la colțul terenului de la Gabi Iancu. Gurău a găsit însă resurse și a respins incredibil. 11 minute mai târziu, nou intratul Piccolomo avea să nimerească și el bara porții lui Letica, pentru ca imediat după jumătatea reprizei Balaure (‘66) să găsească din nou o soluție care avea să se dovedească decisivă. A trimis o centrare șutată înșelătoare spre gura porții, cu interiorul, din flancul stâng, Danny Henriques a mușcat momeala și a pus capul pentru o deviere care a aruncat Municipalul în aer: 1-0!

Măldărășanu a operat apoi mai multe schimbări tactice și a reușit să închidă jocul, sibienii încheind cu încă o bună ocazie. Petrescu (‘90) a reluat excelent o minge venită de la Babic, însă Gurău a avut din nou un reflex salvator.

FC Hermannstadt se află, cel puțin până diseară, pe locul 11, cu 32 de puncte. Cu cele nouă puncte de care a fost deposedată, ar fi avut un total de 41 şi ar fi fost pe loc de play-off. Însă, va juca în play-out, pe care îl va începe cu 16 puncte după înjumătăţire.

Echipele:

Hermannstadt: Letica – Butean (’26, Medina), Bejan, I. Stoica, Opruț –  Biceanu (’86, Issah), Sota Mino – Balaure (‘86, Petrescu), G. Iancu (‘74, Limaj), C. Popescu – D. Paraschiv (’86, Babic). Antrenor: Marius Măldărășanu

FCU Craiova: I. Gurău – R. Negru (’87, Blănuță), A. Duarte, Henriques, Mascarenhas – Vl. Achim (’72, Bauza), Dr. Albu (‘87, Zanfir) – Baeten (40’, Piccolomo), Bahassa, G. Ganea (‘72, Sidibe) – A. Chițu. Antrenor: Nicolo Napoli