Maxim de puncte. CSU Sibiu învinge și CSM Tg. Mureș, scor 86-80 (46-41)

CSU Sibiu profită din plin de programul mai ușor din startul sezonului regulat. Aseară, în Sala Transilvania, a îngenunchiat CS Municipal Tg. Mureș la capătul unui nou meci strâns până aproape de final, scor 86-80 (13-17, 33-24, 20-21, 20-18). A fost a treia victorie din 3 partide disputate până acum de sibieni în Liga Națională de baschet masculin.

De această dată, principalul marcator al vulturilor a fost Roberts Blumbergs cu 21 pct, fiind urmat de Dallas Walton, cu 16 pct. și Gaston Whelan cu 11. Au mai punctat Ozkan și Manchon Crespo câte 8, Barro și Dragoste câte 7, Bogdan Bădițăscu 6 și Vuk Dordevic 2.

Principalul recuperator a fost Walton cu 9 reușite, urmat fiind de Barro cu 5 și Blumbergs cu 4.

În topul paselor decisive s-a remarcat Gaston Whelan, cu 5 realizări, urmat fiind de Ozkan, Dragoste și Manchon Crespo cu câte 4.

Cu o bancă mai lungă decât a oaspeților, CSU Sibiu a dat dovadă de mai multă prospețime în sfertul 4. Începusem greoi, cu CS Municipal Tg. Mureș în față cu 10 puncte (15-25) după aproape 12 minute de joc, dar am echilibrat până la pauza mare, ba chiar am intrat la cabine în avantaj.

Aproape de jumătatea sfertului 3, CSU Sibiu avea la rândul său 10 puncte avantaj (58-48), dar în nici 3 minute s-a făcut egal, 60-60.

Antrenorul Miguel Hoyo s-a dovedit inspirat, iar „vulturii“, animați de publicul prezent în sală, au gestionat bine de la 77-76 cu mai puțin de 3 minute înainte de final, au sporit diferența la 81-76, pentru a păstra apoi cu calm un avantaj sigur până la ultima sirenă. Scor final 86-80 (46-41)

Cu maxim de puncte după 3 runde, CSU Sibiu se păstrează pe podium în Conferința A, în urma Rapidului și a U-BT Cluj-Napoca, ambele cu  câte 6 puncte.

În etapa viitoare, echipa sibiană va întâlni sâmbătă 22 octombrie, de la ora 20,30, U-BT Cluj-Napoca, în eternul „Derby de Transilvania“.