Meci decis în șase secunde. CSU Sibiu câștigă din nou

76-75 pentru CSU, la Miercurea Ciuc, cu 6 secunde înainte de final. Gazdele tocmai au ratat a doua oară consecutiv atacul. Repunem, găsim spații libere, Padgett marchează nejenat de sub panou, dar ciucanii ajung în 2 secunde la semicerc, aruncă de trei prin Sumbry și…. ratează. Tabela rămâne blocată la 78-75 în favoarea CSU, pentru a treia victorie consecutivă sibiană în Liga Națională de baschet masculin.

Semnalele de alarmă trase de Uță și Hoyo, înaintea partidei de aseară, de la Miercurea Ciuc, din cadrul etapei a 27-a a Ligii Naționale de baschet masculin, au avut acoperire. Deși am întâlnit ultima clasată, cu doar 5 victorii în 25 de partide, era să o facem lată, câștigând la o singură posesie lungă, după ce am condus pe tabelă mai bine de trei sferturi din meci. Ori li s-a terminat benzina, ori s-au simțit câștigători prea devreme, sibienii au băgat iar staful și fanii în prag de stop cardiac în final de partidă.

În primele 2 sferturi, CSU a fost vioara întâi, ducând la un moment dat scorul la 14 puncte diferență, 47-33 pentru noi, cu 20 de secunde înainte de intrarea la cabine, scorul pauzei fiind totuși 47-35, după o reușită a lui Sumbry.

La reluare, o triplă Tamulis a sporit diferența la 15 puncte, însă gazdele au reușit să se păstreze în joc, chiar dacă de la distanță. Cu 3 minute și 22 de secunde înaintea finalului celui de-al treilea sfert, aveam 13 în față (59-46). Apoi a început declinul. După un time-out în care ne-am relaxat prea tare, ciucanii și-au pus lacăt pe coș minute bune, timp în care au înscris 10 puncte, iar tabela s-a strâns la 59-56. În ultimul minut, am punctat de două ori, ciucanii o dată, dar de 3, și intram în sfertul patru cu avantaj de 4 lungimi: 63-59

Echilibrul din teren s-a manifestat și pe tabelă, cu 6 minute înainte de ultima sirenă: 65-65. Elevii lui Hoyo s-au dus apoi din nou în avantaj, 74-67, însă au încasat din nou un run de 8 pucte, iar aproape de intrarea în ultimele 60 de secunde tabela indica 75-74 în favoarea gazdelor.

Pratt a transformat cu sânge rece două libere, apoi gazdele și-au pierdut cumpătul, ratând 2 atacuri consecutive. Intram în ultimele 6 secunde, care ne-au aparținut, pentru CSM Miercurea Ciuc – CSU Sibiu 75-78 (15-22, 20-25, 24-16, 16-15).

CSU Sibiu: Tamulis 14 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, Padgett 13 pct, 1 rec. și 1 p.d., Tohătan 11 pct, 1 rec. și 3 p.d., McGrew a reușit un double-double, cu 10 pct., 11 rec., 4 p.d., Rareș Uță, 9 pct., 2 rec. 1 p.d., Mo Pratt 8 pct, 2 rec., 1 p.d.), Dragoste 6 pct., 2 rec., 3 p.d., Blake 4 pct, 3 rec și 1 p.d. și Olaf Schaftenaar, 3 pct. și 3 rec.

În urma celui de-al treia succes consecutiv, CSU Sibiu rămâne pe 6 în clasament, cu 14 victorii și 12 înfrângeri. În etapa a 28-a, echipa noastră are programat meci în Sala Transilvania, sâmbătă 9 aprilie, cu FC Argeș Pitești, locul doi în Ligă.