Mio(veni,vidi,vici)! FC Hermannstadt începe returul cu victorie!

FC Hermannstadt a câștigat în această seară la Mioveni, 2-0 (0-0) cu „lanterna“ campionatului, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a SuperLigii.

Ionuț Stoica a plutit peste apărarea adversă, pentru o lovitură de cap decisivă (foto: facebook/FCH)

După o primă repriză albă, slabă, fără faze importante de poartă, elevii lui Măldărășanu au prins mai mult curaj și au dominat fără probleme un adversar care pare să-și merite locul în clasament. Au înscris Daniel Paraschiv (minutul 53) și Ionuț Stoica (minutul 61). Prin reușita din această seară, „Para-gol“ a ajuns la borna 8 goluri marcate, fiind golgheterul campionatului la puncte reușite din acțiune.

Filmul meciului

Min 30 Gazdele irosesc prima şansă a partidei, dar Letica este la post.

Min 53 Paraschiv pătrunde pe culoar şi șutează senzaţional, la colţul scurt: 0-1

Min 60 Ionuț Stoica înscrie cu o lovitură de cap: 0-2

Min 74 Intrat după pauză, Oroian are golul de 3-0 în bocanc, dar Popescu intervine providențial

CS Mioveni: I. Popescu – Balaur, Scarlatache (C. Ene ’28), Garutti – Oancea, Panait (Coşereanu ’78), Lixandru (V. Pop ’59), Trif – Rădescu (Burlacu ’59), Krasniqi, Antal (Carnat ’46). Antrenor: Flavius Stoican.

FC Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, I. Stoica, Opruţ – Răuţă (Năstăsie ’75), Biceanu – Balaure (P. Petrescu ’65), Alhassan (Mino ’65), C. Popescu (Oroian ’46) – D. Paraschiv (Babic ’86). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt se fixează pe poziția a 5-a în clasament, urmând ca în runda a 17-a să joace acasă, la Mediaș, cu AFC Chindia Târgoviște, duminică 6 noiembrie de la ora 16,15.