Momentul adevărului! Miriuță & Co. dau ultima bătălie pentru a rămâne în Liga 1

FC Hermannstadt se află în fața unui moment crucial din istoria de 5 ani a clubului sibian. Duminică, echipa sibiană joacă, pe Stadionul Municipal, finala pentru rămânerea în Liga 1 Betano.

Adversar îi va fi Dunărea Călărași, aflată și ea în luptă directă cu sibienii pentru prinderea locului de baraj. Înfruntarea dintre FC Hermannstadt și Dunărea Călăraşi are loc duminică, 2 iunie, ora 18.30. Echipa sibiană are numai varianta victoriei, în timp ce pentru Dunărea un egal îi asigură prezența la baraj. Înaintea confruntării, cele două formații rivale se află pe locurile 6 şi 7, fiind despărţite în clasament de un singur punct, în favoarea echipei din Călărași. Suporterii sibieni își mai pot achiziționa bilete, on-line, pentru meciul duminică, de pe Municipal. Prețul unui bilet este de 25 lei la tribuna oficială și 50 lei în sectorul VIP.

Stăpâni pe propria soartă

După ce, în ultimele două etape, Gaz Metan Mediaș a dat sibienilor un ajutor important, prin victoriile obținute cu Voluntari și Dunărea Călărași, menținând FC Hermannstadt în cărți pentru locul de baraj (sibienii au pierdut ultimele două partide cu FC Botoșani și Voluntari), acum a venit momentul ca FC Hermannstadt să fie stăpână pe propria soartă și să prindă locul de baraj.

„Vom avea o finală. Ne ridicăm, ne motivăm, suntem pozitivi și încercăm să o scoatem la capăt”, a mărturisit recent Vasile Miriuță, antrenorul sibienilor.

„Meciul de la Sibiu e decisiv. Avem două variante din trei: egalul şi victoria. Gândiţi-vă că acolo vom juca un meci decisiv împotriva a 5.000 de oameni, cel puţin. Va fi o nebunie. Toţi cei care vom fi acolo suntem obligaţi să obţinem un rezultat mare”, afirmă, la rândul său, înainatea meciului Dan Alexa, tehnicianul Dunării.

Rivalitate de doi ani

În ultimele două sezoane, FC Hermannstadt a dezvoltat o rivalitate inedită cu Dunărea Călărași. În sezonul trecut au luptat pentru promovarea în prima ligă, reușind acest lucru braț la braț. Acum în acest sezon al Ligii 1 se luptă pentru locul de baraj din play-out, pentru a mai avea o șansă de menținere în campionatul fotbalistic intern. În întâlnirile directe din acest sezon, Hermannstadt are o victorie, două partide terminându-se indecis.

Primul sezon din istorie pentru ambele echipe în Liga 1

În Liga 1 Betano, prima încleștare a avut loc pe 5 august 2018, la Tg. Mureş, terenul gazdă al sibienilor. Sibienii au deschis scorul prin Ştefan Blănaru, în minutul 24, Dunărea scoțând un punct în prelungiri prin Dobrosavlevici.

Cea de-a doua întâlnire, din etapa a 16-a, sezonul regulat, a adus victoria sibienilor care au marcat golul în prelungiri, min. 94. Lucian Dumitriu a prins un şut senzațional, surprinzându-l pe portarul dunărenilor Cezar Lungu.

Cele două echipe au ajuns apoi în play-out-ul. Pe 27 aprilie, la Călăraşi, a treia confruntare între cele două echipe s-a încheiat cu scor nul.

În Liga 2, ne-au luat fața la promovare

Rivalitatea sportivă sibieni și călărășeni a început în sezonul 2017-2018, în Liga a 2-a.

În prima partidă disputată la Sibiu pe 19 august 2017, sibienii s-au impus greu cu 2-1. Răzvan Dâlbea a marcat în minutul 43, iar Dunărea a egalat, în repriza a doua, prin Valentin Alexandru din lovitură de la 11 metri. Hermannstadt, aflată la primul sezon în a doua ligă de fotbal a țării, a reușit să câștige cele trei puncte în al doilea minut al prelungirilor. Atunci, Daniel Tătar a transformat în gol o lovitură liberă din preajma careului advers.

Returul a avut loc pe 25 februarie 2018, cele două formații terminând la egalitate, fără gol marcat. Meciul a fost controlat de Dunărea, însă ocaziile mari le-au ratat sibienii. FC Hermannstadt a ratat și o lovitură de la 11 metri.

La finalul sezonului, cele două echipe au reușit intrarea în Liga 1, în premieră. Sibienii au terminat pe 2, după Dunărea. Totuși, a fost un an aproape perfect pentru FC Hermannstadt, care a pierdut finala Cupei României, în fața CS U Craiova. Antrenorul sibienilor era Alex Pelici.

Palmaresul rivalității

Liga 1, sezonul 2018 – 2019

Play-out:

27 aprilie 2019, etapa 7, tur: Dunărea – Hermannstadt 0-0

Sezon regulat

25 noiembrie 2018, etapa 16: Dunărea – Hermannstadt 0-1 ( Lucian Dumitriu min. 94)

5 august 2018, etapa 3: Hermannstadt – Dunărea 1-1 (Ştefan Blănaru min. 24, respectiv Alin Dobrosavlevici min.91)

Liga 2, ediţia 2017-2018

25 februarie 2018, etapa 22: Dunărea – Hermannstadt 0-0

19 august 2017, etapa 3: Hermannstadt – Dunărea 2-1 (Răzvan Dâlbea min. 43, Daniel Tătar min. 92, respectiv Valentin Alexandru min. 50)