Nu mai iese nimic! FC Hermannstadt – Universitatea Cluj 0-1 (0-0)

FC Hermannstadt a pierdut în această după-amiază pe Municipal, 0-1 (0-1) cu Universitatea Cluj, în deschiderea etapei a 28-a a Superligii României la fotbal.

foto arhiva: facebook/ FCH

Criza se adâncește la FC Hermannstadt. Echipa sibiană e de nerecunoscut, devenind una dintre candidatele cu șanse importante la retrogradare. Nu numai din cauza rezultatelor din acest an, cât mai ales a jocului. Elevii lui Măldărășanu se zbat „ca peștele pe uscat“, dau totul pe teren, dar ceva nu se mai leagă. Lipsa de încredere a pus stăpânire pe jucători, iar FCH reușește cu greu să-și creeze ocazii, astfel că marchează foarte puțin pentru a obține victorii: doar 2 goluri în 7 partide.

Măldărășanu a încercat în continuare cu trei fundași centrali, într-un 3-4-3, în condițiile în care l-a introdus titular și pe Ionuț Stoica, revenit după accidentare. Așa a jucat și cu Sepsi, bazându-se pe mobilitatea fundașilor laterali. Sabău a contracarat de această dată „ca la carte“. Un 1-4-4-1-1 extrem de strâns, care ne-a blocat încă din fașă absolut toate atacurile.

Mai grav, sibienii au greșit câteva mingi la mijlocul terenului, s-au repliat lent, iar Universitatea a profitat.  Fără să facă un joc defensiv, „șepcile roșii“ au reușit să marcheze devreme, în minutul 10, după o fază creată de Nistor și finalizată cu călcâiul de la marginea careului de 6 metri de Filip. Mai mult, a mai pus în pericol poarta lui Letica încă de 2 ori, în timp ce sibienii au trimis spre poarta clujeană abia în minutul 45, prin Stoica.

Pentru repriza secundă, Măldărășanu a schimbat sistemul. L-a introdus pe Gabi Iancu în locul lui Bejan, apoi pe Limaj, Balaure și Babic în locul lui Alhassan, Petrescu și respectiv Paraschiv. Era minutul 70 când Balaure a reușit să egaleze, la prima ocazie sibiană, după o centrare „ca la carte“ semnată de Călin Popescu. Faza a fost analizată cu ajutorul sistemului VAR, care a descoperit că servantul a fost în ofsaid cu … un cot. Ghinion teribil.

Frustrați, sibienii animați de Balaure, care a luat meciul pe cont propriu, s-au năpustit în sfârșit spre poarta clujeană, reușind să pună presiune pe oaspeți. La o centrare în careu, Babic a fost lovit cu genunchiul în piept, centralul a verificat faza cu ajutorul sistemului VAR și a dictat penalti. Din păcate, Babic a fost ghicit de Gorcea, ratând lovitura de pedeapsă. Era minutul 85.

Partida s-a scurs apoi fără alte faze importante de poartă, pentru o nouă înfrângere pe Municipal: FC Hermannstadt – Universitatea Cluj 0-1

Filmul meciului

Min 10 Dan Nistor se infiltrează pe flancul nostru stâng, întoarce la Filip, care reia cu călcâiul în plasă din 6 metri: 0-1

Min 23 Thiam șuteză de la distanță, prinde Letica

Min 31 Thiam îl pune în dificultate pe Letica cu un șut din afara careului, după un dribling în fața lui Stoica

Min 45 Stoica caută poarta după o minge bâlbâită de apărarea adversă la marginea careului de 16 metri

Min 70 Călin Popescu îl servește perfect pe nou intratul Balaure în careu, cap și gol. Faza e analizată cu sistemul VAR, care „vede“ un cot al acestuia în ofsaid

Min 75 Opruț îl încearcă pe Gorcea cu un șut pe jos, portarul clujean reține

Min 76 Șut Popescu, mingea e deviată și ocolește de puțin poarta

Min 82 Babic a fost lovit cu genunchiul în piept de Gorcea la o centrare

Min 83 Limaj reia cu capul din 11 metri, Gorcea respinge greu

Min 83 Faza anterioară e analizată cu ajutorul sistemului VAR. Se dictează penalti

Min 85 Babic ratează lovitura de la 11 metri. E ghicit de Gorcea, care respinge în corner

Hermannstadt: Letica – I. Stoica, Bejan (46, Iancu), C. Ene – Butean, Biceanu, Alhassan (56, Limaj), Opruț – P. Petrescu (56, Balaure), D. Paraschiv (81, Babic), C. Popescu. Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj: Gorcea – Martic, F. Ilie, Ipas, D. Oancea – Chipciu, I. Filip, R. Pires, Bic – D. Nistor – M. Thiam (66, Gomes). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe 13 în clasament, cu 26 de puncte. În etapa viitoare se deplasează la Rapid, urmând să întâlnească echipa lui Adrian Mutu sâmbătă 4 martie, de la ora 20.