O nouă VICTORIE! Dinamo – CSU Sibiu 67-84 (37-49)

Elevii lui Rinkevicius au făcut un nou meci reușit, în această seară, în runda a 4-a din Top 10-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Au învins Dinamo, în Arena de Baschet din București, la o diferență de 17 puncte. Cu această ocazie și-a făcut debutul la echipa sibiană și croatul Paolo Marinelli, care a contribuit cu 7 puncte, o recuperare și o pasă decisivă, în cele 16 minute și 33 de secunde cât s-a aflat pe parchet.

(articol de Dan GREAVU)

„Vulturii“ au plecat din nou ca din pușcă, pentru un avantaj de 8 puncte după primul sfert, scor 25-17. Au marcat din toate pozițiile și, chiar dacă ofensiva a pierdut din viteză la fiecare parțial, CSU a încheiat cu un procentaj foarte bun la aruncările de 3 puncte – 46 la sută (13 reușite din 28 de încercări – Blumbergs 3 realizări, Pratt, Whelan, Dragoste și Manchon Crespo câte 2, Gavriloaia și Marinelli câte 1) și bun la cele de 2 puncte (59 la sută).

Meciul a fost echilibrat doar în primele minute, cu sibienii prinși din urmă și depășiți, de la 8-2 la 11-12 (cu puțin peste 4 minute înainte de finalul primului sfert). Din acel moment și până la final, echipa noastră a fost mereu în controlul partidei, fără emoții că s-ar putea întoarce ca în urmă cu câteva zile, la Oradea. Sibienii au câștigat primele 2 sferturi, 25-17 respectiv 24-20, l-a cedat pe al treilea, cu 20-21, pentru ca pe ultimul să și-l adjudece cu 15-7.

CSU a ajuns să conducă la un moment dat la 19 puncte diferență, 47-28, după jumătatea sfertului 3, astfel că finalul ne-a găsit liniștiți. Dinamo – CSU Sibiu 67-84 (17-25, 20-24, 21-20, 9-15)

CSU Sibiu: Gabriel Whelan, cu 20 puncte, 1 recuperare și 4 pase decisive, Roberts Blumbergs (14 pct, 5 rec. și 4 p.d), Daniel Manchon (10 pct. 2 rec., 2 p.d., ), Pratt cu cel mai mare index din meci – 24 (8 pct, 11 rec., 8 p.d.), Mirel Dragoste (8 pct. 6 rec. și 1 p.d.), Rareș Uță (8 pct., 6 rec. și 1 p.d.), Paolo Marinelli (7 pct., 1 rec. și 4 p.d.), Mouhamed Barro (6 pct., 4 rec și 1 p.d.) și Aurelian Gavriloaia (3 pct).

În urma acestui succes, al 6-lea în ultimele 7 partide, CSU Sibiu e pe poziția a 4-a în Grupa 1-10, chiar în fața dinamoviștilor, urmând ca în runda a 5-a să revină în Sala Transilvania, joi 16 martie, de la ora 18, pentru meciul cu CSM ABC Athletic Constanța.