PERFORMANȚĂ. România a încheiat Europenele de Gimnastică pe locul 2

România a încheiat cu un total de 4 medalii, două de aur, una de argint și una de bronz, Campionatele Europene de la Cluj-Napoca, fiind depășită în clasamentul pe medalii doar de Rusia.

Rusia a obținut la Cluj 8 medalii, 3 de aur, 3 de argint și 2 de bronz, poziția a treia a clasamentului fiind ocupată de Ucraina cu 4 medalii — 2 de aur și 2 de bronz.

Delegația României a obținut în cea mai importantă competiție de gimnastică pe care a găzduit-o în ultimii 60 de ani două medalii de aur prin Marian Drăgulescu (sol) și Cătălina Ponor (bârnă), una de argint prin Marian Drăgulescu (sărituri) și una de bronz prin Larisa Iordache (bârnă).

Dintre cele 37 de țări participante, doar 13 au câștigat medalii la competiția organizată în România. Clasamentul a fost realizat în funcție de numărul medaliilor de aur, conform regulilor aplicate de CIO la Jocurile Olimpice. Ierarhia finală este următoarea:

10-11. Germania și Olanda (total câte 2 medalii) — 1 argint, 1 bronz
12-13. Israel și Armenia (total câte 1 medalie) — 1 bronz.

Campionatele Europene de gimnastică artistică s-au desfășurat în perioada 19-23 aprilie la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, la 60 de ani de la precedenta ediție găzduită de România, la competiție participând 274 de sportivi (168 la masculin și 106 la feminin) din 37 de țări.