PUMA Club și Hwarang dau noi campioni, la Open Balkan Cup!

Zeci de sportivi sibieni fericiți după Open Balkan Cup pentru copii, cadeți, juniori și seniori, competiție organizată de Federația Română de Taekwon-do I.T.F., în perioada 17-20 noiembrie, în Sala Transilvania din Sibiu.

foto: facebook

Sportivii sibieni de la PUMA Club și Hwarang s-au remarcat și de această dată, la o întrecere la care au participat peste 400 de sportivi din 6 țări.

Cu 30 de medalii de aur, 30 de argint și 18 de bronz, PUMA Club Sibiu a fost cel mai premiat club din competiție (locul I la categoria juniori I și Juniori III și II), în vreme ce  Hwarang Sibiu a sporit zestrea sibienilor cu 7 medalii de aur, 5 de argint și 10 de bronz (locul 1 pe clasamentul general pentru seniori și locul 3 pentru juniori I).

REZULTATE

FEMININ

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS I BLACK BELTS 1 DAN, PUMA Club Sibiu a avut sportive pe toate cele 3 poziții ale podiumului. Ștefania Văcariu a luat titlul balcanic,  Teodora Popa a terminat pe 2, iar Eva Tudosie pe 3.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS I BLACK BELTS 2 DAN, titlul balcanic a revenit Oanei Oltean (PUMA Club Sibiu)

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS II COLORED BELTS 4-1 GUP -14 ani, Ana-Maria Bordean (PUMA Club Sibiu) a urcat pe locul 3.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS II COLORED BELTS 8-5 GUP -14 ani, Sara Eunice Vararu și Ana Medeea Vararu (ambele de la PUMA Club Sibiu) au urcat, la braț, pe treapta a treia a podiumului.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS -8 ani, Oana Radu (PUMA Club) a fost recompensată cu medalia de bronz.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS 4-1 GUP -12 ani s-a remarcat Serena Maria Târnovan (PUMA Club Sibiu), cu o medalie de bronz.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS 8-5 GUP – 10 ani, titlul a fost adjudecat de Daniela Maria Cândea (PUMA Club Sibiu)

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS 8-5 GUP – 12 ani, Luiza Ioana Gavril (PUMA Club Sibiu) a obținut medalia de argint.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN SENIORS BLACK BELTS 1 DAN, Doris Pavaliuc (PUMA Club Sibiu) urcat pe locul doi, iar colega sa de club Lorena Brad a luat bronzul.

La INDIVIDUAL FEMALE PATTERN SENIORS COLORED BELTS, titlul a fost adjudecat de Monika Andreea Crețu (Hwarang Sibiu)

La INDIVIDUAL FEMALE POWER BREAKING JUNIORS I, Eva Tudosie (PUMA Club) a fost cea mai bună din competiție, tânăra sportivă a PUMA Club Sibiu luând aurul.

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS I +2 GUP +65 KG, Maria Crina Orlățan (Hwarang Sibiu) a luat medalia de aur.

Oana Oltean (PUMA Club Sibiu) a devenit campioană în competiția balcanică la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS I +2 GUP -55 KG,

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS I 8-3 GUP -45 KG, argintul a revenit Cendanei Muntean (PUMA Club Sibiu)

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS I 8-3 GUP -55 KG, Ana Sarah Dobrescu (Hwarang Sibiu) a încheiat pe 2, în timp ce colega sa de club Oana Alexandra Roșu a obținut medalia de bronz.

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS II -14 ani – 35 KG, Sara Eunice Vararu a ieșit pe primul loc, iar Ana Medeea Vararu pe doi (ambele de la PUMA Club Sibiu)

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS II -14 ani – 40 KG, primele două poziții au revenit sportivelor de la PUMA Club, prin Ana Maria Bordean (aur) și Alexandra Elena Cândea (argint)

Antonia Tudor (PUMA Club) a luat titlul în competiția balcanică la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS II -14 ani – 55 KG

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -10 ani -30 KG, PUMA Club a avut din nou două sportive pe podium: Daniela Maria Cândea (aur) și Ana Timea Ganfalean (argint).

Elena Emilia Muntean (Hwarang Sibiu) a fost a doua la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -10 ani -45 KG

Tot a doua a terminat Petra Nicola Baciu (PUMA Club), la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -12 ani -30 KG

Maria Zagan (PUMA Club Sibiu) a fost prima la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -12 ani – 35 KG

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -12 YEARS -45 KG, Ioana Luiza Gavril (PUMA Club Sibiu) a luat medalia de argint.

Michelle Dharma Ofanto (Hwarang) a luat bronzul la INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -12 ani – 50 KG

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III -8 ani +24 KG, Cristina Georgiana Cosman (PUMA Club Sibiu) a terminat pe primul loc.

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING JUNIORS III – 8 ani -24 KG, PUMA Club Sibiu a mai luat o medalie de aur prin Carina Ștefania Partenie

La INDIVIDUAL FEMALE SPARRING SENIORS +2 GUP -50 KG, Doris Pavaluc (PUMA Club) a fost prima, iar colega sa de club Lorena Brad a terminat a doua.

Ștefania Răchițan (PUMA Club Sibiu) a luat argintul la  INDIVIDUAL FEMALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS I

Tot argint a luat Diana Barbor (PUMA Club Sibiu), la INDIVIDUAL FEMALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS III -10 ani

INDIVIDUAL FEMALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS III -8 YEARS, Carina Ștefania Partenie (PUMA Club) a urcat din nou pe locul întâi

Elena Emilia Muntean (Hwarang Sibiu) a fost a treia la INDIVIDUAL FEMALE SPEED KICK JUNIORS III -10 ani

La INDIVIDUAL FEMALE SPEED KICK JUNIORS III -8 ani, Cristina Georgiana Cosman (PUMA Club Sibiu) a luat aurul.

MASCULIN

La INDIVIDUAL MALE PATTERN JUNIORS I BLACK BELTS 1 DAN, Daniel Ionel Cristache (Hwarang Sibiu) a luat locul trei.

La INDIVIDUAL MALE PATTERN JUNIORS I COLORED BELTS, primele două poziții au fost ocupate în ordine de Radu Mareș și respectiv Andrei Ioan Dobră, ambii de la Hwarang Sibiu, într-o probă la care au luat parte nu mai puțin de 35 de sportivi.

La INDIVIDUAL MALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS – 6 ani, Mihai Gorcea (PUMA Club Sibiu) a fost cel mai bun din întrecere, în timp ce colegul său David Gândilă a terminat pe 3.

La INDIVIDUAL MALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS 8-5 GUP -10 ani, Andrei Flavian Bucșa (PUMA Club) a încheiat al doilea, iar colegul său de club Alexandru Emanuel Popovici a terminat pe locul trei.

La INDIVIDUAL MALE PATTERN JUNIORS III COLORED BELTS 8-5 GUP -12 ani am avut podium exclusiv sibian. Locul I – Petru Mitruș (Hwarang), locul II – Cezar Orgesan (PUMA Club), iar locul III – Patrick Ioan Horvat (PUMA Club Sibiu)

Teodor Băilă (Hwarang) a ieșit campion la INDIVIDUAL MALE PATTERN SENIORS BLACK BELTS 1 DAN, iar Vlad Văcariu (PUMA Club) a încheiat pe 2.

La INDIVIDUAL MALE PATTERN SENIORS BLACK BELTS 3 DAN, Alexandru Băilă (Hwarang) a luat argintul, iar George Radui (PUMA Club) a luat bronzul.

Mario David (PUMA Club) a fost cel mai bun la INDIVIDUAL MALE POWER BREAKING JUNIORS I.

Alexandru Băilă (Hwarang) a mai luat o medalie de argint, la INDIVIDUAL MALE POWER BREAKING SENIORS.

La INDIVIDUAL MALE POWER MEASUREMENT JUNIORS II -14 ani, Darius Iancu (PUMA Club) a luat medalia de bronz.

Mihai Gorcea și David Gândilă (ambii de la PUMA Club) au urcat, în ordine, pe primele două poziții ale podiumului la INDIVIDUAL MALE POWER MEASUREMENT JUNIORS III – 6 ani.

Tudor Ioan Secelean (PUMA Club) a luat argintul la INDIVIDUAL MALE POWER MEASUREMENT JUNIORS III – 8 ani.

Csaba Zoldy (PUMA Club) a încheiat pe doi la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS I +2 GUP -56 KG

La INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS I +2 GUP -75 KG, Mario David (PUMA Club) a fost cel mai bun din competiție, în vreme ce colegul său de club David Trînbițaș a terminat pe trei.

Cristian Radu Ropotă (Hwarang) a fost locul 3 la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS I 8-3 GUP – 62 KG.

Tot un loc trei a luat și Ionuț Matei Streza (PUMA Club) la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS I 8-3 GUP -68 KG

Un loc trei a prins și Darius Iancu (PUMA Club) la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS II -14 ani +55 KG.

La INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS II -14 ani -55 KG, titlul i-a revenit lui Radu Ilieș (PUMA Club).

La INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -10 ani -25 KG am avut podium PUMA Club. Locul I – Paul Haralambie Todor, locul II – Marc David Eronim, locul III – Alexandru Emanuel Popovici

Octavian Roșca (PUMA Club) a luat argintul la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -10 ani – 40 KG

Ricardo Toncean (PUMA Club) a luat titlul la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -12 ani +50 KG

La INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -12 ani – 35 KG, Elisei Vararu (PUMA Club) a ocupat locul doi, adjudecându-și medalia de argint.

Luca Cristian Cherașcu (Hwarang) a câștigat la INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -12 ani – 45 KG, pe locul trei urcând un alt sibian, Tudor Miloșteanu (PUMA Club)

La INDIVIDUAL MALE SPARRING JUNIORS III -8 ani – 24 KG, Andrei Gândilă (PUMA Sibiu) a luat argintul.

La INDIVIDUAL MALE SPARRING SENIORS +2 GUP -70 KG, Vlad Văcariu (PUMA Club) a luat argintul, în timp ce sibianul Teodor Băilă (Hwarang) a terminat pe trei.

Radu Nicoară (PUMA Club) a luat aurul la INDIVIDUAL MALE SPARRING SENIORS +2 GUP -78 KG.

La INDIVIDUAL MALE SPARRING SENIORS 8-3 GUP -70 KG, titlul a fost adjudecat de Alexandru Tomescu (PUMA Club)

La INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS I, David Trînbițaș (PUMA Club) a luat argintul, în timp ce Paul Hadăr (PUMA Club) și Cristian Radu Ropotă (Hwarang) au luat argintul.

La INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS II -14 ani, Radu Ilieș (PUMA Club) a luat aurul, iar colegul său Bogdan Zagan a luat bronzul.

Andrei Flavian Bucșa (PUMA Club) s-a clasat al doilea la INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS III – 10 ani.

Mihai Gorcea (PUMA Club) a fost primul la INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS III – 6 ani, iar colegul său David Gândilă a luat argintul.

Robert Trînbițaș (PUMA Club) a luat medalia de argint la INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES JUNIORS III -8 ani.

Raul Hurdu (Hwarang) a urcat pe trei la INDIVIDUAL MALE SPECIAL TECHNIQUES SENIORS.

Flavian Andrei Bucșa (PUMA Club) a luat argintul la INDIVIDUAL MALE SPEED KICK JUNIORS III -10 ani.

La INDIVIDUAL MALE SPEED KICK JUNIORS III -6 ani, Mihai Gorcea (PUMA Club Sibiu) a fost din nou cel mai bun din întrecere, în timp ce colegul său David Gândilă a terminat pe 2.

La INDIVIDUAL MALE SPEED KICK JUNIORS III – 8 ani, Andrei Gândilă (PUMA Club) a câștigat competiția

La PRE-ARRANGED SPARRING JUNIORS I, PUMA (Popa, Văcariu) a luat aurul, în timp ce Hwarang (Cristache, Orlățan) a luat bronzul.

La TEAM MALE SPARRING JUNIORS I, titlul a fost adjudecat de PUMA Club, prin (BOCȘA, DAVID, HADĂR, LALA, NUTA DAVID, TRÎNBIȚAȘ)

foto: facebook/Hwarang Sibiu

PUMA CLUB Sibiu, campioni la Balkan Open Cup la categoria juniori I și Juniori III și II, la recent încheiata competiție desfășurată în Sala Transilvania Sibiu. Mulțumim tuturor celor implicați în buna desfășurare a acestei competiții internaționale cu 420 de sportivi din 6 țări.“, a transmis PUMA Club Sibiu.“, a transmis PUMA Club Sibiu.

 

„Competiția Balkan Open Cup 2022 a fost încheiată cu succes de către Hwarangi! Sportivii au câștigat următoarele medalii:

Aur – Luca Cherăscu, junior III male sperring, -45kg

Aur – Petru Mitruș, junior III pattern, colored belts

Argint – Emilia Muntean, junior III female sparring, -45kg

Bronz – Emilia Muntean, speedckick

Bronz – Dharma Ofanto, junior III female sparring, -50kg

AUR Teodor Băilă – best senior overall

Tot astăzi (nr – sâmbătă) echipa a obținut locul 1 pe clasamentul general pentru seniori și locul 3 pentru juniori I

Mențiuni: Felix Blăjan, Casiana Răcășan, Ștefan Roșca, Carla Șerban, Raul Măerean. Felicitări tuturor! Mulțumim susținătorilor!“, a transmis Hwarang Sibiu.

Rezultate complete AICI

Sibianul Ciprian Banea a fost director de concurs la Taekwon-do ITF Balkan Open Cup. „Am finalizat cu succes, spun eu, încă o competiție grea cu ajutorul unei echipe minunate de arbitri, voluntari, antrenori, sportivi și părinți dedicați, sub coordonarea celui mai „tare” președinte de federație, domnul  Oprescu Cosmin .

Această competiție internațională cu 420 de sportivi participanți din 6 țări,  a fost un test important înainte de organizarea la Cluj-Napoca în aprilie 2023 a Campionatului European de Taekwon-do ITF, alături de colegii mei din Cluj-Napoca (Master Mureșan Alexandru 8 Dan) și din conducerea Federației Române de Taekwon-do ITF“, a transmis Ciprian Banea.

foto: facebook/Ciprian Banea

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*