Rapid învinge CSU și face 2-1 în vulcanul din Sala Transilvania!

CSU Sibiu a pierdut în fața Rapidului București după un final dramatic, în această seară, în meciul 3 din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin, 74-79 (34-41). Scorul seriei care se joacă în sistemul cel mai bun din 5 partide a devenit 2-1 pentru bucureșteni.

Într-o atmosferă de zile mari, debutul a stat sub semnul tensiunii din teren. În 2 minute jumătate, cele 2 echipe au ratat o sumedenie de atacuri, doar Dragoste având succes pentru a aduce CSU într-un prim avantaj, 2-0. La jumătatea primului sfert s-au consemnat doar 15 puncte marcate, scor 8-7 pentru sibieni. Combatantele s-au succedat apoi la conducere pe parcursul întregului parțial, procentajul reușitelor rămânând destul de scăzut de ambele părți. Nimeni nu s-a detașat la mai mult de o posesie, astfel încât, la intrarea în sfertul al doilea scorul indica CSU Sibiu – Rapid 18-19.

„Vulturii“ au luptat din greu cu valoroasa grupare giuleșteană, susținuți de întreaga sală și coordonați de pe margine de un Rinkevicius vulcanic. A fost 22-22, apoi 24-24. CSU avea să accelereze apoi pentru a trece în sfârșit la avantaj de 2 posesii, 28-24, însă Rapidul a revenit cu o triplă pentru a menține echilibrul. Am avut apoi 31-27, după care oaspeții au prins un run de 10-0, cu care au întors scorul, 31-37. Barro a oprit declinul cu 2 libere, dar CSU a mers totuși la pauză în dezavantaj de 7 puncte, 34-41, după un duel fluierat aiurea cu fault la Pratt, cu 2 secunde înainte de final.

Stone și Kariniauskas erau singurii jucători de pe teren care au avut reușite din două cifre în prima repriză, 12 și respectiv 10 puncte marcate. Pentru CSU, principalul marcator era Barro, cu 7 puncte.

Sibienii au început cu un 4-0, apropiindu-se la o singură posesie. După 4 minute din sfertul 3, CSU avea să restabilească egalitatea la 45, cu o triplă Pratt. Stone ne domolea entuziasmul cu o triplă, la scorul de 46-47, aruncându-ne din nou la 2 posesii distanță. Jeremic a găsit și el o triplă la momentul oportun pentru echipa sa, lungind diferența, 48-54. „Toată sala, în picioare“, din aproape 2000 de piepturi, a ținut însă CSU în priză, sibienii revenind la 55-57 la intrarea în sfertul decisiv.

Rapid a început cu 2 puncte, sibienii rămânând la -4 și după 2 minute, 57-61. Blumbergs a transformat o liberă, Pratt a egalat apoi la 61 cu o triplă, iar Uță readucea CSU în avantaj, 63-61. Mai erau 6 minute din meci, moment în care Costescu a încercat să oprească declinul echipei sale cu un time-out. Whelan avea să continue însă run-ul sibienilor, dar vedeta Stone a refăcut imediat cu o triplă la 65-64, ridicând tensiunea la cote maxime. Pratt a ratat 2 libere, însă l-a găsit apoi pe Barro pentru un alley oop de efect. Același Whelan mai adauga un punct dintr-o aruncare liberă, iar CSU se ducea iarăși la +4, 68-64, diferență regăsită și cu 3 minute și jumătate înainte de final, 70-66. Jeremic e însă incredibil la aruncările de 3, scorul devenind 70-69, apoi 70-71 după o reușită Kariniauskas. Stone a prelungit la 70-72, avantaj anulat repede de Whelan. Aveam să intrăm totuși cu -2 în ultimul minut, 72-74. Whelan a egalat din nou, dar cu 23 de secunde înainte de ultima sirenă Kariniauskas l-a depășit pe Blumbergs, ducând din nou Rapidul în avantaj de 2 puncte. Jeremic a transformat și o liberă când mai erau 6 secunde, Pratt a ratat aruncarea de 3, iar Rapidul a scăpat în învingătoare, același Jeremic marcând încă un coș în chiar ultima secundă.

Scor final: CSU Sibiu – Rapid București 74-79 (18-19, 16-22, 21-16, 19-20)

CSU Sibiu: Whelan 16 pct. (3 pase decisive), Barro 13 pct. (7 recuperări), Pratt 11 pct (5 rec., 4 pd), Uță 9 pct. (10 rec.), Marinelli 7 pct (1 pd), Gavriloaia 7 pct (1 pd), Blumbergs 6 pct. (7 rec, 1 pd), Dragoste 5 pct. (1 rec), Ionescu (1 rec.) și Crespo.

Omul meciului a fost din nou vedeta campionatului, americanul Tyler Stone, cu 23 pct, 9 recuperări și 3 assisturi. L-au urmat, pentru Rapid, Kariniauskas și Jeremic, cu câte 18 puncte.

Următorul meci va avea loc sâmbătă, 20 mai, de la ora 19,30, tot în Sala Transilvania din Sibiu. Fanii au achiziționat biletele puse în vânzare în timp record, astfel încât duelul se va desfășura tot cu casa închisă. Dacă CSU Sibiu învinge, meciul 5 e programat să se dispute în Sala Rapid, marți, 23 mai.