Remiză cu probleme în vestiar! FC Botoșani – FC Hermannstadt 0-0

În criză de puncte în această toamnă, FC Botoșani a părut că-și dorește mai mult decât o remiză, în această seară, cu FC Hermannstadt, scor final 0-0, în cadrul etapei a 18-a a Superligii României. Gazdele au ratat ocaziile meciului, noi având un Letica în excelentă formă, dar și elevii lui Măldărășanu și-au arătat colții în repriza secundă, însă fără efect pe tabelă.

Un articol de Dan Greavu

foto arhivă: facebook/FC Hermannstadt

O întreagă primă repriză am consemnat un joc de uzură, cu rare, foarte rare apariții în preajma celor două porți, chiar dacă s-a jucat bărbătește, cu nerv. Sibienii au închis foarte bine culoarele spre poarta lui Letica, însă linia de mijloc, cu Biceanu și Răuță mai prudenți cu faza ofensivă, ne-a redus șansele la un atac sau măcar un contraatac de luat în seamă. Cel mai periculos jucător al gazdelor, Mihai Roman, a fost însă anihilat aproape complet, astfel că la cabine s-a plecat la 0-0, cu speranțe pentru actul secund.

După pauză, jocul s-a aprins, mai ales după ce Măldărășanu a decis să încerce mai mult, aruncându-l în luptă de Alhassan, cu profil ceva mai ofensiv decât Biceanu, cel pe care l-a înlocuit în minutul 59. FC Botoșani urcase mai hotărât în atac, iar Petkovski (‘55) ne-a dat emoții scăpând singur spre poarta lui Letica, dar șutând din fericire slab, pe lângă. În minutul 62, Răuță reușea prima minge sibiană pe spațiul porții lui Pap, un cap la o centrare a excelentului Medina. Un minut mai târziu, însă, pe contră, Mihai Roman găsește în sfârșit un culoar, trage suprinzător, dar Karlo Letica e în mare formă și blochează. Tot portarul croat mai intervine o dată salvator la un șut violent din preajma careului a lui Petkovski.

Spre final, nervii s-au dezlănțuit. Spre uimirea tuturor, în minutul 78, Alhassan s-a arătat extrem de supărat pe coechiperul său, portarul Letica, l-a îmbâncit, acesta din urmă a ripostat, iar centralul le-a acordat ambilor câte un cartonaș galben pentru comportament nesportiv. O fază mai rară pe terenurile de fotbal, care ne indică faptul că în vestiarul nostru nu mai e liniște. Măldărășanu a ales să lase jucătorii în teren, lipsa de reacție din partea sa fiind de asemenea ciudată.

Sibienii au avut și ei ocazii în actul secund, prin Paraschiv, Balaure, apoi Petrescu, nou intrat în teren. În chiar minutul 90, Mihai Roman (FC Botoșani) și-a potrivit o minge cu mâna, a marcat, și a fost nevoie de VAR pentru a fi anulat golul.

Una peste alta, tabela a rămas imaculată: 0-0. În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe 5 în clasament, cu 27 de puncte și păstrează șanse de a prinde un loc de play-off la finalul sezonului regulat.

FC Hermannstadt: Letica – Medina, Antoche, Stoica, Butean – Mino, Răuţă (Năstăsie, ‘79) – Balaure (Petrescu, ‘79), Biceanu (Alhassan, ‘59), Oroian – Paraschiv (Babic, ‘90). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

FC Botoşani: Pap – Sadiku, Dican, Boli – Patache (Sno, ‘63), Ivanov (Camara, ‘79), Zabou (Mussis, ‘72), Dragu – M. Roman, Petkovski (Pinson, ‘78), Mateus (M. Roman, ‘63). Antrenor: Alin Bejan

Urmează o pauză competițională cauzată de desfășurarea Camionatului Mondial din Qatar. Va fi și o perioadă cu jocuri ale echipelor naționale ale României, acolo unde FC Hermannstadt va avea 3 jucători: Raul Opruț și Daniel Paraschiv la naționala mare condusă de selecționerul Edi Iordănescu, iar Alexandru Oroian la U21, sub comanda lui Săndoi.

Următoarea apariție a echipei sibiene în campionatul intern se va consuma pe 30 noiembrie, pe teren propriu, când este programată restanța din runda a 6-a cu CFR Cluj. Sperăm cu toții ca meciul să se dispute pe noul Stadion Municipal din Sibiu.