S-au bătut ca leoaicele

Măgura Cisnădie a cedat în această seară, 31-34 (18-19), în fața liderului Grupei C a EHF European League, Herning Ikast Handbold (Danemarca). A ratat calificarea în sferturile de finală ale competiției, însă în acest sezon a bifat primele 2 victorii din istoria clubului în grupele competiției europene.

Foto arhivă: facebook/Măgura Cisnădie

Elevele lui Alexandru Weber au avut o nouă evoluție entuziasmantă, fiind la un pas de o nouă mare surpriză în Sala Polivalentă din Cisnădie. Obligate să câștige, au condus ostilitățile în startul partidei, au condus de mai multe ori până în minutul 25 (1-0, 4-3, 5-4, 7-5, 8-6, 9-7, 10-8, 11-9, 13-10, 14-11, 15-13), când danezele au egalat la 15 și au trecut la conducere, însă niciodată la mai mult de 2 puncte până la jumătatea reprizei secunde, după care s-au făcut și 3 puncte în favoarea oaspetelor.

Cu 9 minute înainte de final, fetele noastre au revenit de la 3 puncte diferență până la 28-29, jucând în continuare de la egal la egal cu puternica formație daneză. Timp de 5 minute tensiunea a atins cote maxime, Măgura marcând pentru 29-30, 30-31 apoi 31-32, lăsând impresia că e capabilă de o revenire istorică.

Cu calificarea în buzunar încă dinaintea meciului din această seară, Herning Ikast Handbold a fost mai lucidă în minutele de final și s-a desprins pentru victorie.

Scor final Măgura Cisnădie – Herning Ikast Handbold 31-34 (18-19)

Măgura Cisnădie: Marinela Neagu 11 goluri (din 13 aruncări), Julia Gariaeva 6, Maria Bardac și Valentina Blažević câte 5, Dana Abed-Kader și Timea Judita Tătar câte 2.