Scoși din Cupă! CSC Șelimbăr – Petrolul 0-4 (0-0)

CSC 1599 Șelimbăr a ratat calificarea în grupele Cupei României, 0-4 (0-0) în fața Petrolului Ploiești, într-un meci desfășurat în această seară la Mediaș.

Elevii lui Eugen Beza au făcut un joc consistent, cu câteva mari ocazii de gol în actul secund, după ce ploieșteanul Marian Huja a rupt echilibrul în minutul 56. Din păcate, toate eforturile șelimbărenilor au fost zădărnicite în minutul 79, când Velisar a prins un șut de zile mari, din alergare, care a sporit diferența la 2-0. Găzarii au mai perforat de două ori poarta „călăreților“, în minutele 89 și 90+3, prin Simon Măzărache, când jocul era deja decis.

CSC Șelimbăr a impresionat în cea mai mare parte a partidei, făcând față cu brio adversarei din SuperLigă. A controlat ostilitățile în prima jumătate de oră, iar după ce a încasat primul gol a ieșit curajos la joc, având două faze frumoase la poarta lui Leitner. Mai întâi, Curtean a găsit o pasă de maestru, cu exteriorul, care l-a pus în poziție bună pe Gele (‘62), şutul acestuia din careu fiind respins cu dificultate de Leitner, după care Manole (‘69) a ratat milimetric ținta cu un șut spre colţul lung.

Scorul e mult prea mare față de ce a fost în teren. Nu am venit să ne apărăm. Îmi pare rău de momentele astea de final. Paradoxal, am primit patru goluri în campionat, iar azi ne-am dublat numărul lor. Fotbalul e făcut din momente. Schimbările au intrat bine, am întors jocul, dacă înscriam, altfel gestionam momentele”, a spus Eugen Beza, după meci. (Dan GREAVU)

CSC 1599 Şelimbăr – FC Petrolul 0-4 (0-0)

Marcatori: Huja (56), Velisar (79), Măzărache (90 şi 90+3)

CSC Şelimbăr: Silveanu – Monea, Natea (Vişa ‘76), Dandea (cpt.), D. Tătar – Cărăruş (Man 80’), Curtean, Buzan (Ursu 59’), Mir. Manole – Ciocâlteu (Raicea 59’), Gele (Cârstean 80’). Antrenor: Eugen Beza

FC Petrolul: Leitner – Mathaus (Meijers 63’), Gab. Tamaş, Huja – Pashov, Cebotaru (cpt.)(Seto 80’), Tucaliuc, Velisar – Manzala (Cioiu 27’), Ivanovscki (Măzărache 80’), Grozav (M. Bratu 80’). Antrenor: Nicolae Constantin.