Șelimbărul arbitrează din nou lupta pentru podium

FC Hermannstadt și CSC 1599 Șelimbăr revin în Liga 2, după derbiul spectaculos de săptămâna trecută. Între timp, echipa sibiană a pus capăt aventurii în Cupa României

Scăpată de deplasările pentru Cupa României, după ce a fost eliminată de CSO Filiași, scor 2-2 (5-6 d.p.), FC Hermannstadt merge după 3 puncte la Brașov. Meciul este programat sâmbătă 30 octombrie, de la ora 15.

Tot în cadrul Ligii 2, CSC 1599 Șelimbăr revine „acasă“, la Avrig, pentru un nou meci tare. În epilogul rundei a 12-a, întâlnește viceliderul Universitatea Cluj, luni 1 noiembrie, de la ora 15,30. Două victorii ale echipelor din județ ar fi perfecte, ajutând FCH să treacă deasupra clujenilor în clasament, pentru o poziție cât mai favorabilă înainte de play-off. În plus, ar aduce și mai multă liniște la Șelimbăr, în perspectiva părții a doua a campionatului.

Parțial mulțumite

Două cluburi parțial mulțumite a lăsat în urmă derbiul județului desfășurat, sâmbăta trecută, la Mediaș, dintre FC Hermannstadt și CSC Șelimbăr, scor 3-2 (2-0). Pe de-o parte, echipa sibiană și-a văzut toți sacii-n căruță, deși s-a împleticit serios în actul secund, iar de cealaltă, trupa lui Beza a arătat încă o dată că poate emite pretenții în fața oricărui adversar, fiind la doar câteva secunde de un nou egal valoros.

Dincolo de puncte tari și puncte slabe în rândul celor două reprezentate ale județului în Liga 2, cei mai câștigați la meciul de sâmbătă de la Mediaș, din runda a 11-a, au fost spectatorii și… telespectatorii. Încleștare aprigă, 5 goluri, revenire spectaculoasă a Șelimbărului de la 0-2, golul victoriei sibiene în ultimele secunde ale ultimului minut de prelungiri. Ingrediente care fac deliciul, dar și o bună propagandă fotbalului mic, de liga secundă.

Repriza FCH

Chiar dacă s-a ferit de declarații care să crească tensiunea derbiului, pentru Eugen Beza a fost totuși un meci al orgoliilor. Aproape toată cariera la Sibiu, ca jucător și antrenor, a fost înlăturat după retrogradarea FCH, iar acum construiește din nou, la Șelimbăr. Echipa sa a început sâmbătă prudent, iar Buhăcianu, care avea să devină omul meciului, le-a controlat transversala în minutul 9. CSC Șelimbăr a încercat să închidă mai bine spațiile spre poarta lui Gal și să trimită săgeți pe contraatac, însă doar Cîrstean a fost periculos (‘18). Iar presiunea în creștere a gazdelor, care au pus stăpânire pe mijlocul terenului, s-a lăsat cu erori în defensiva „călăreților roșii“. Buhăcianu s-a infiltrat și a reluat perfect în 2 rânduri (35’ și 39’): 2-0 pentru FCH, scor la pauză.

Echilibru restabilit

În vestiare, a fost momentul antrenorilor. Mulțumit de joc și de scor, Măldărășanu a mutat simplu, la mijloc, Oroian – Popescu, în timp ce Beza l-a schimbat pe Crișan, de lângă care s-au marcat cele 2 goluri, cu sibianul Natea.

La reluare, Șelimbărul a insistat la o fază de atac prin Cărăuș. Acesta a căzut în careu, în duel cu Baba Alhassan. Penaltiul a fost transformat de Alex Curtean (‘50), iar în tabăra FCH au apărut din nou emoțiile. Jocul s-a echilibrat imediat, cu ocazii la ambele porți. Și a venit minutul 75, când fostul golgeter al FCH, Adrian Cîrstean, a reușit să reia cu capul pentru 2-2, aruncând meciul în aer.

Din apărare în atac

Trecuseră doar 7 minute de când Măldărășanu încercase să închidă jocul, introducându-l pe fundașul Antohe în locul lui Năstăsie. S-a întors apoi repede după golul egalizator, presând cu Plazonja și Balaure (introduși pe teren în min. 78). FCH s-a năpustit spre poarta lui Gal, Antohe a fost aproape de reușită (‘82), dar lovitura de grație a dat-o același Vali Buhăcianu, la chiar ultima fază, reluând în plasă o centrare semnată de Opruț. „E bine că am reușit să marcăm în ultimul minut, dar trebuie să facem ceva să nu mai luăm goluri așa ușor. Important era să câștigăm punctele puse în joc, făcuserăm două egaluri, aveam nevoie de puncte, ne bucurăm că le-am obținut, nu contează cine marchează și când o face”, s-a bucurat la final Valentin Buhăcianu, autorul unui hattrick cu CSC Șelimbăr.

„S-a întâmplat ceva“

Marius Măldărășanu a declarat imediat după joc că îi e și greu să se bucure, după o astfel de victorie. „Băieții se bucură în vestiar, este foarte bine, e meritul lor, mă bucur că au crezut în ei până la capăt, dacă pot să spun așa, vizavi de acest joc, sunt bucuros pentru prima repriză, a fost un joc foarte bun, cu ocazii, am și avut 2-0. Din păcate, după pauză ceva s-a întâmplat, am luat golul de 2-1 și pe urmă a apărut un pic teama. Este un joc de care, probabil, ne vom aduce aminte cu plăcere dacă ne vom atinge obiectivul“, avea să declare Măldărășanu, antrenorul FCH.

Reacție de orgoliu, ca echipă

La rândul său, Eugen Beza a apreciat că echipa sa merita un punct la Mediaș. „A fost o partidă în care cei de la Hermannstadt și-au câștigat prima repriză, după care, la pauză, am avut o reacție de orgoliu, ca și echipă, și am reușit să echilibrăm, am echilibrat foarte bine, chiar dacă adversarul și-a creat ocaziile mai periculoase. Cred că un rezultat de egalitate era mult mai corect”, a arătat Eugen Beza, antrenorul CSC Șelimbăr.

Și-au păstrat pozițiile

Înaintea meciurilor din runda a 12-a a Ligii a 2-a, FC Hermannstadt ocupă poziția a patra în clasament, cu 25 de puncte, la 5 în urma liderului Petrolul, în timp ce CSC 1599 Șelimbăr a rămas pe poziția a 9-a, cu 14 puncte.

Am „scăpat“ de Cupă

Marți, FC Hermannstadt a părăsit Cupa României, învinsă de CSO Filiași, echipă de Liga a 3-a, la capătul unui meci decis la penaltiuri. A fost 2-2 (5-6 d.p.) pe Stadionul Orășenesc din Filiași, ultimul penalti sibian fiind ratat de Mino Sota. Aventura FCH în Competiția KO se încheie așadar în optimi, toate eforturile și… întregul buget al clubului rămânând focusate acum pe obiectivul principal: promovarea în Liga I.

CASETA TEHNICĂ

FC Hermannstadt – CS Comunal Şelimbăr  3-2 (2-0). Au marcat: Buhăcianu 35′, 39′, 90+5′ / Alex Curtean 50′ – pen., Cîrstean 75′

FC Hermannstadt: I. Pop – Pantea, I. Stoica, Bejan, Opruț – Alhassan (Plazonja 78′), Mino Sota – P. Petrescu (cpt.)(Balaure 78′), I. Năstăsie (Antoche 68′), C. Popescu (Al. Oroian 46′) – Buhăcianu. Antrenor: Marius Măldărășanu

CS Comunal Șelimbăr: R. Gal – Monea, Biatoumoussoka, R. Crișan (Natea 46′), D. Tătar (cpt.) – Curtean, Cărăruș (Vișa 89′) – Ciocâlteu, Ad. Cîrstean (Goh 79′), Yameogo (Al. Neacșa 79′) – Antone (Al. Luca 62′). Antrenor: Eugen Beza

Rezultate etapa a 11-a a Ligii 2: Petrolul Ploiești – Steaua 2-0;  FC Buzău – Unirea Slobozia 0-0; Astra – Dunărea Călăraşi 3-0; Unirea Constanţa – Dacia Unirea Brăila 2-0; Politehnica Iaşi – Pandurii Târgu Jiu 1-3; Metaloglobus Bucureşti – FK Csikszereda 1-1; FC Hermannstadt – CSC Şelimbăr 3-2; Politehnica Timișoara – Ripensia Timișoara 1-3; Universitatea Cluj – Unirea Dej 3-1; Concordia Chiajna – FC Braşov 2-1

sursa: FRF

Program etapa a 12-a: vineri 29 octombrie, ora 17,30: Steaua – Concordia Chiajna; sâmbătă 30 octombrie, ora 11: Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus Bucureşti; Dacia Unirea Brăila – Politehnica Iaşi; Unirea Slobozia – Unirea Constanţa; ora 13: FC Braşov – FC Hermannstadt; duminică 31 octombrie, ora 11: Dunărea Călăraşi – FK Csikszereda; Ripensia Timișoara – FC Buzău; ora 12:30: Astra – Petrolul Ploiești; ora 13: Unirea Dej – Politehnica Timișoara; luni 1 noiembrie, ora 15,30: CSC Şelimbăr – Universitatea Cluj