Sibiul a pierdut la 7 puncte confruntarea cu echipa din Ploiești

CSU Atlassib Sibiu a fost învinsă de campioana Asesoft Ploiești, într-un meci disputat într-o atmosferă incendiară. Sibienilor nu le-a reușit jocul astfel că scorul s-a terminat în favoarea oaspeților. Tabela a arătat la final 63 la 70 ( 14-28,  13-16, 12-16, 24-10).

Partida jucată la Sala Transilvania, între CSU Atlassib Sibiu și campioana Asesoft Ploiești a început într-o atmosferă extraordinară făcută de suporterii galben-albaștrilor, care au umplut sala la refuz. Sibienilor însă nu le-a ieșit jocul, astfel că a fost condusă de echipa oaspeților, după fiecare sfert. În ultimele 10 minute de joc, CSU Atlassib Sibiu a început să dea semne de revenire, a reușit să marcheze și să reducă considerabil din diferența de pe tabelă. Așa se face că la final meciul s-a terminat la o diferență de 7 puncte. Antrenorul sibienilor este de părere că ceva nu a funcționat cum trebuie în această seară și va face o analiză pentru a vedea cum poate echipa să își îmbunătățească jocul.

”Ei au fost mai buni decât noi, în această seară. Nu am jucat așa cum credeam că o vom face. A fost unul dintre cele mai proaste meciuri jucate pe teren propriu, în acest sezon. Îi felicit pentru victorie. Noi trebuie să ne analizăm acum jocul. Vreau să le mulțumesc spectatorilor minunați. Sunt dezamăgit că nu le-am putut oferi mai mult, în această seară. Sper că pe viitor vom avea puterea să le oferim mai mult. Probleme am avut, în primul rând, pentru că nu am reușit să marcăm, avem procentaje mici la aruncări. Cred că în prima jumătate a meciului am avut procentaj de 20 %la aruncările de 2 puncte. E greu să joci cu Asesoft în astfel de condiții. Tot meciul am încercat să ne facem jocul, să ne găsim ritmul. În ultimul sfert am început să ne regăsim ca echipă.

Asesoft este cea mai bună echipă din liga noastră, dar sincer, speram să jucăm mai bine în această seară. Ei sunt buni și sunt acum plini de ei, după ce au câștigat la Valencia, dar, încă o dată, cred ccsu victorieă puteam juca mai bine. Nu e important scorul, ci modul în care ar fi trebuit să jucăm.
Așa cum am mai spus, procentajul aruncărilor de 2 puncte a fost un dezastru. Dacă am vorbi de cele de trei puncte ar fi altceva, dar când vorbim de cele de 2 puncte, atunci e mare problemă.
Înaintea meciului le-am spus jucătorilor să se bucure de acest meci, pentru că jucăm cu cea mai bună echipă din ligă. Le-am spus să dea totul pe teren, maximum de energie și să facă tot ce le stă în putință. Nimeni nu a pus presiune pe echipă și nu știu de ce s-au simțit sub presiune. Poate pentru că era prima dată, în acest sezon, sala plină, nu știu”, a declarat Miodrag Perisic, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Întrebat care crede că a fost cauza meciului slab al echipei sale, antrenorul sibienilor a adăugat că va face o analiză în urma căreia se va stabili ce trebuie făcut pentru a îmbunătăți jocul echipei sale.  ”Ne vom gândi cu toții, și cu staff-ul, și vom vedea ce putem face pentru a fi mai buni. Trebuie să vorbim cu fiecare jucător în parte, pentru că în seara aceasta, în multe momente, nu ne-am respectat. Asta e o problemă. Eu cred că ceva nu e în regulă și dacă e așa, trebuie să rezolvăm problema. Nu înseamnă că dacă am pierdut ne omorâm între noi, dar am pierdut, nu am jucat bine și trebuie să vedem care a fost cauza. Nu cred că se va întâmpla nimic radical, dar cu siguranță trebuie să facem o analiză corectă a acestui meci și să învățăm ceva din aceasta”, a mai spus Perisic.
Antrenorul ploieștenilor s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi. ”Sunt foarte mulțumit pentru primele trei sferturi. Am primit  14, 13 și 12 puncte. A fost o apărare foarte bună, a mers și atacul, am avut și avantaj, a fost totul perfect. De ultimul sfert nu sunt mulțumit. Am cerut de la jucătorii mei să joace atacul mai lung, să se miște mai repede, pentru că erau prea statici. Au marcat doar 10 puncte în ultimul sfert și am primit 24. Poate a fost și oboseala, și relaxarea, după diferența de 25 de puncte. Era, într-un fel, clar că o să câștigăm meciul și s-au relaxat puțin. Sibiul a ratat. E o echipă foarte periculoasă și nu poți să o lași nici la 25 de puncte. Nu poți să fi liniștit pentru că sunt periculoși acasă. Oricum, e o vitorie foarte importantă, o victorie muncită pentru că aici e greu de câștigat. Nu cred că aici câștigă cineva, decât din întâmplare. A fost o victorie clară și a meritat-o. Nu îmi place să vorbesc despre un jucător sau doi, dar trebuie să spun despre Cooper că a jucat senzațional în această seară: 20 de recuperări, 5 blocaje și 18 puncte. El a fost piesa cea mai importantă din echipa noastră”, a declarat Vladimir Arnautovic, antrenorul CSU Asesoft Ploiești.

Pentru CSU Sibiu au marcat: Bojovic 18p, Hurd 16p, Lee 9p, Calotă 6p,  Zyle 5p, Johnson 5p,Seals 4.
În timpul pauzei mari, doi dinre suporterii sibieni au câștigat câte un tricou FAN#1, după ce au reușit să marcheze la coș, de la linia de aruncări libere. Ceilalții trei, selecționați în urma tragerii la sorți, nu au reușit să nimerească inelul.