Sibiul are FOTBAL! FC Hermannstadt – Farul 4-0 (1-0)

În fața a cca 12.000 de spectatori, FC Hermannstadt a învins categoric liderul Farul Constanța, în această seară, la Sibiu, în primul meci de la revenirea ACASĂ. Partida a contat pentru etapa a 20-a a Superligii României la fotbal.

Meciul a fost precedat de două momente pregătite de Primăria Sibiu, un spectacol cu lasere și intonarea Imnului Național de către fanfara Academiei Forțelor Terestre. Lovitura de începere a fost dată de marele antrenor sibian Viorel Hizo.

Măldărășanu a propus o echipă cu 6 jucători noi față de meciul din runda trecută de la Voluntari. Momentul spectaculos din deschidere, încurajările din tribune, torțele aprinse de suporteri au paralizat echipa lui Gică Hagi, sibienii având nevoie de doar 2 minute pentru a deschide scorul. Oroian a pătruns pe stânga, a combinat cu Paraschiv, mingea a ajuns la Opruț, care a centrat în gura porții, iar Silviu Balaure a aruncat tribunele în aer: 1-0

Întreaga primă repriză a fost apoi echilibrată, cu puține faze de poartă, doar Letica fiind pus să plonjeze, la un șut Alibec la colțul lung, urmat de unul telefonat semnat de Pitu.

La reluare, Măldărășanu a schimbat planul tactic. L-a propus pe Issah în locul lui Baba Alhassan, care pierduse câteva mingi la mijlocul terenului ce puteau deveni periculoase pentru poarta lui Letica. La prima acțiune mai importantă la poarta constănțeană, echipa sibiană avea să majoreze diferența pe tabelă, la o nouă execuție de maestru a lui Silviu Balaure (’55), care s-a descurcat de minune în careu, la o centrare trimisă de Paraschiv. Echipa sibiană a prins și mai multe aripi 10 minute mai târziu, după ce Popescu (Farul) a fost eliminat de pe teren pentru un fault tare, primind direct roșu in urma unei faze analizate în camera VAR.

Peste alte 5 minute, sibienii au reușit să înscrie apoi din penalty, la un fault în careu asupra lui Bejan, depistat tot în camera VAR. A transformat nou intratul Buhăcianu (’70), pentru 3-0.

Când speram să intrăm liniștiți în ultimul sfert de oră, o nouă fază analizată în camera VAR avea să restabilească egalitatea numerică pe teren. Issah a fost eliminat și el pentru două cartonașe galbene.

Farul a căutat să urce în atac pentru a schimba cumva soarta partidei, însă sibienii au închis perfect. Mai mult, la un atac mai consistent al gazdelor, nou intratul Petrișor Petrescu (’90) a fost faultat în careu, tot el transformând pentru un 4-0 incredibil. Până la final a mai înscris o dată Buhăcianu, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Scor final: 4-0

Filmul meciului

Min 2 Oroian pătrunde pe stânga, trimite la Paraschiv, mingea ajunge apoi la Opruț, centrare în gura porții, iar Silviu Balaure aruncă tribunele în aer: 1-0

Min 11 Torje reia mult peste poartă, de la marginea careului de 16 metri

Min 17 Torje trage din unghi în plasa lateral

Min 24 Alibec l-a pus la încercare pe Letica cu un șut la colțul lung

Min 37 Pitu trage din lovitură liberă de la 25 metri, Letica reține

Min 38 Tribunele se animă. Balaure pătrunde pe dreapta, îl caută în careu pe Oroian, care nu ajunge la întâlnirea cu balonul

Min 55 Paraschiv primește pe dreapta, îl găsește în careu pe Balaure care înscrie pe lângă portarul advers: 2-0

Min 65 Popescu (Farul) vede roșu direct după un fault dur și își lasă echipa în 10 oameni

Min 70 Fază controversată în careul Farului. După analiza fazei cu sistemul VAR, se acordă penalty pentru FC Hermannstadt. Execută și înscrie nou intratul Vali Buhăcianu: 3-0

Min 75 Issah vede și el al doilea galben, tot în urma unei faze analizate în camera VAR.

Min 78 Buhăceanu scapă spre poarta oaspeților, dar nu-l poate învinge pe Aioani

Min 90 Petrișor Petrescu e faultat în careu, tot el execută penaltiul, iar scorul capătă proporții: 4-0

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Antoche, Bejan, Opruț – Balaure (’63, V. Buhăcianu), Mino, Alhassan (’46, Saeed Issah), Biceanu (’75, P. Petrescu), Oroian (’87, C. Popescu) – Paraschiv (’75, Babic). Antrenor: Marius Măldărășanu

Farul: Aioani – Sîrbu (’53, R. Benzar), Larie (’90, Bîrzu), Popescu, Kiki – Artean, Băluţă (’82, Nedelcu), Grameni (’83, Casap) – Torje (’46, R. Moldoveanu), Alibec, Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt urcă pe locul 6 în clasament. În ultima etapă programată în acest an, echipa sibiană va evolua în deplasare la campioana CFR Cluj, marți 20 decembrie, de la ora 20.