Suntem în grafic: am învins Steaua!

CSU Sibiu și-a făcut treaba în partida din această seară, din Sala Transilvania, 85-76 (40-36) cu Steaua București, în etapa a 17-a a Ligii Naționale de baschet masculin, a doua din returul sezonului regulat.

Echipa sibiană a început cum nu se poate mai bine partida, a pus distanță de 6 puncte pe tabelă (8-2) și a rămas apoi la cârma jocului, cu toate eforturile adversarului de a reveni. Prima secvență s-a încheiat la diferență de 7 puncte (21-14), cu Tohătan în mare formă (8 puncte și 4 recuperări), secondat de Uță (6 puncte) și Tamulis (5 puncte și 2 pase decisive). McGrew avea deja la activ 6 recuperări.

În sfertul secund, s-a mers în același ritm, până când o eroare McGrew (pas la adversar, urmat de fault nesportiv CSU la mijlocul terenului) s-a lăsat cu 6 puncte consecutive Steaua, iar scorul se strânsese la 34-32. Același McGrew avea însă să ridice spectatorii în picioare cu o treiță, aproape de finalul sfertului, pentru 41-34 (avea în acel moment 100 la sută la toate aruncările – 2 de 3 pct, 2 libere). Cele două echipe aveau să intre la cabine la scorul de 40-36. Uță devenea principalul marcator sibian, cu 10 puncte, McGrew 8 puncte (9 recuperări), la fel ca Tohătan (care a bifat și a cincea recuperare în meci).

Steaua a încercat să întoarcă în debutul sfertului 3, a trecut chiar la conducere (46-48), dar a reparat Pratt cu 3 puncte (49-48), apoi CSU s-a concentrat mai bine și a avut câteva minute minunate, cu recuperare Tohătan, Blake 2 puncte faultat pe aruncare, liberă transformată și tabela s-a relaxat la 62-53 și apoi 62-54, scorul sfertului.

La intrarea în ultima perioadă l-am regăsit pe Mirel Dragoste, care a avut o serie incredibilă de 4 aruncări de 3 puncte reușite, de la 62-59 scorul ajungând la un moment dat 75-64. Diferența s-a păstrat în linii mari până la final, Tamulis remarcându-se și el cu o treiță, pentru 83-70 (diferență de 13 puncte cu mai puțin de 2 minute înainte de final).

S-a terminat în cele din urmă la 9 puncte, CSU Sibiu – Steaua București 85-76 (21-14, 19-22, 22-18, 23-22), echipa sibiană sporind șansele de a prinde play-off-ul în această ediție de campionat.

CSU Sibiu: Tohătan 20 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, Dragoste 16 puncte, Uță 12 puncte și 4 recuperări, Tamulis 11 puncte, 3 pase decisive. Tanner McGrew a bifat un double-double, cu 10 puncte și 10 recuperări, având și 4 assisturi, Blake 6 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive, Pratt 5 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, Padgett 5 puncte și 9 recuperări.