Suntem pe podium! Pratt și Uță au fost MAGNIFICI! CSU Sibiu a învins Rapid în finala mică

CSU Sibiu a învins Rapid București, în această seară, 82-78 (41-39) în meciul 5 din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin, cucerind trofeul pentru locul 3 și medaliile de bronz în decisivul din Sala Giulești.

(articol de Dan GREAVU)

Sfertul lui Pratt

„Vulturii“ au deschis balul în această seară, prin Pratt, scor 2-0, dar gazdele au replicat cu o serie de 6-0, oprită de Blumbergs de la libere. Whelan avea să rupă apoi ghinionul de la distanță, după meciul 4 de la Sibiu când CSU n-a avut nici măcar o reușită de acest gen. Rapidul a replicat prin 2 reușite similare, Pratt ieșind apoi în evidență cu alte 2 triple la momentul oportun. Sfertul a rămas echilibrat, cu reușite importante de ambele părți. La intrarea în ultimele 2 minute, scorul devenea egal, 17-17. Pratt e în formă și mai găsește un coș de 2, fiind principalul marcator al meciului în acel moment, cu 12 puncte. Rapidul a egalat cu 2 secunde înainte de finalul parțialului, 19-19.

Sfert câștigat de CSU

Cel de-al doilea parțial a debutat tot sub semnul echilibrului, la fel ca întreaga serie a finalei mici de altfel, 24-24, 27-27, apoi 29-29. CSU a fost însă mereu cu un pas în față, punând presiune pe adversar. A fost o perioadă de aproape 2 minute cu Uță sclipitor, cu 7 puncte consecutive, care au dus echipa sibiană la 5 lungimi în față, 34-29 pentru CSU. „Vulturii“ n-au găsit însă forța pentru a se desprinde și au fost prinși din nou, cu un Kariniauskas greu de oprit (15 puncte în 19 minute). 39-39, cu o jumătate de minut înainte de pauză. Aveam să intrăm totuși la cabine în avantaj, 41-39 după ce Whelan a trecut pe la libere. Uță și Barro, pivoții Sibiului, acumulau însă câte 3 greșeli personale, astfel că intram în repriza secundă cu emoții.

CSU câștigă duelul cu Stone în sfertul 3

Stone avea să restabilească egalitatea în debutul sfertului 3, 41-41. Apoi mai adăuga încă 2 puncte, readucând Rapidul în avantaj. A fost apoi 43-43 și 46-46 cu 2 triple de ambele părți, pentru noi marcând Pratt. Conger a continuat pentru 49-46 în favoarea gazdelor, însă CSU a strâns mereu rândurile și a rămas în joc, cu Whelan 4 puncte consecutive, scor 50-49 pentru „vulturi“. La jumătatea sfertului se înregistra 52-52. Stone reamintea că e totuși vedeta campionatului,  marcând în acest parțial nu mai puțin de 16 puncte din cele 21 ale echipei sale.

Cu Monyea Pratt și Rareș Uță în zi de grație, am rezistat însă, pentru a intra în ultimul sfert în avantaj de un punct, 61-60.

De la -7, câștigăm finala

În debutul sfertului final, Gavriloaia iese cu 5 greșeli personale, Barro fiind în amenițare cu 4… Rapid găsește o perioadă bună într-o tensiune în creștere, cu un run de 7-0, care a propulsat-o la 67-61. CSU nu reușea să marcheze deloc în aproape 4 minute, punând în pericol echilibrul. Barro oprea totuși declinul cu un dunk, însă Stone a nimerit coșul de la distanță, 70-63, pentru plus 7 în favoarea giuleștenilor, cea mai mare diferență din joc. Pratt a dat semnalul revenirii, iar CSU s-a apropiat la 73-71. Din păcate îl pierdeam și pe Barro, cu 5 greșeli personale, cu 2 minute și jumătate rămase din meci, la 76-73 pentru Rapid. Egalam însă la 76, apoi preluam din nou conducerea, 78-76 cu un dunk de efect Rareș Uță.

Intervențiile de pe margine ale antrenorului sibian Tomas Rinkevicius în acest meci, dar mai ales în final, s-au dovedit decisive.

Am avut atacul cu 48 de secunde înainte de final, am ratat, a ratat pe contră și Stone, iar Whelan a trecut la libere. Mai erau 20 de secunde. Whelan a ratat ambele aruncări, dar Uță a recuperat pentru medaliile de bronz și i-a trimis lui Pratt, care a fost faultat. Cel mai bun om de pe teren a marcat ambele libere, iar CSU se ducea la 2 posesii: 80-76. Mai erau 16 secunde. Blumbergs, cu o zi mai slabă, a recuperat la timp și, faultat fiind, a marcat 2 libere decisive. Cu 2 libere transformate în ultimele 2 secunde, Stone marcat doar pentru statistică.  Scor final: Rapid – CSU Sibiu 78-82 (19-19, 20-22, 21-20, 18-21)

CSU Sibiu: Pratt 27 pct (13 recuperări, 2 pase decisive), index de eficiență 31!, Rareș Uță 17 pct (12 rec., 1 pd), Whelan 12 pct (4 rec, 4 pd), Blumbergs 9 pct (9 rec), Barro 9 pct (3 rec), Marinelli 3 pct (1 rec, 1 pd), Dragoste 3 pct, Gavriloaia 2 pct (2 rec)

Pentru Rapid, principalii marcatori au fost Stone, cu 25 de puncte, urmat de Kariniauskas cu 15.