Tim Van Dijke a câștigat tricoul galben pentru Jumbo-Visma în Prologul Turului Sibiului

Turul Ciclist al Sibiu 2022 a început sâmbătă, 2 iulie, cu un prolog de 2,3 km prin Complexul Muzeal Național ASTRA din Sibiu.

Tim van Dijke (22 de ani, Jumbo – Visma) a obținut victoria și primul tricou galben al cursei, cu un timp de 2:42 minute, în fața lui Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski) și Martin Laas (BORA – hansgrohe).

Astfel, echipa olandeză a sărbătorit ieri două tricouri galbene – unul câștigat de Wout van Aert în Turul Franței și al doilea câștigat la Sibiu. Cu această victorie, van Dijke s-a plasat în fruntea a trei clasamente: General, pe Puncte și al Celui mai bun tânăr. Cel mai bun român al zilei a fost Andrei Cojanu (MENtoRISE Elite Team CFX), premiat cu tricoul roșu pe podiumul de la intrarea în Complexul ASTRA.

Podiumul prologului:

1. Tim van Dijke (Jumbo – Visma)
    2. Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski)
    3. Martin Laas (BORA – hansgrohe)

Purtătorii tricourilor distinctive în Etapa 1:

Clasament General: Tim van Dijke (Jumbo – Visma)
Clasamentul pe puncte: Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski), pentru van Dijke
Cel mai bun tânăr: Matyáš Kopecký (Team Novo Nordisk), pentru van Dijke