TOP 6: Înfrângere la Timișoara. Sâmbătă, la Sibiu, se decide câștigătoarea sezonului regulat

BC CSU Sibiu se întoarce cu înfrângere de la Timișoara, scor 84-70, și se pregătește de duelul de pe teren propriu cu U-Banca Transilvania.

Baschetbaliștii sibieni au început destul de modest partida din deplasare la BC SCM Timișoara, dar au reușit să încheie primul act la egalitate cu gazdele, 17-17. În sfertul al doilea, în schimb, Timișoara a luat avans, iar jocul galben-albaștrilor a început să scadă din intensitate, astfel că la pauză BC SCM Timișoara se instala la conducere cu un avans de 15 puncte. Nici după revenirea de la vestiare BC CSU Sibiu nu a reușit să întoarcă scorul. Dimpotrivă. Gazdele își consolidau avantajul, iar soarta meciului părea deja pecetluită înaintea ultimului act, când tabela indica 72-47 în favoarea Timișoarei. Ultimele 10 minute au fost folosite de antrenorul sibian pentru a le oferi minute jucătorilor care evoluează mai puțin.

”Am avut un meci extrem de slab în această seară, mai ales din punct de vedere ofensiv, ceea ce a făcut ca apărarea să fie, în permanență, pe picior greșit. Toți am fost neconcentrați și nu am prestat nici măcar un joc bun, astfel că nu s-a pus nici un moment problema victoriei. Timișoara a fost peste noi la toate capitolele. Noi am făcut experimente, care nu au funcționat și de aici și rezultatul. Am făcut un joc foarte slab, atât ofensiv, cât și defensiv. Este o înfrângere usturătoare care treuie să ne determine să privim cu mai multă atenție meciurile care urmează. Trebuie să rămânem concentrați și să încercăm să corectăm greșelile pentru că mai avem două zile până la partida care va decide câștigătoarea sezonului regulat”, a spus Dan Fleșeriu,  antrenorul principal al BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat Jordan Williams 15p, Lawrence Kinnard 9p, Monyea Pratt 8p, Marcel Davis și Radu Paliciuc câte 7 p, Kevin Capers 6p, Bogdan Popescu și Dragoș Gheorghe câte 3 p, Tyler Laser, Edward Petrescu și Wilhelm Brosser câte 2p.

În ultima etapă a sezonului regulat, BC CSU Sibiu joacă pe teren propriu, sâmbătă, 28 aprilie, de la ora 17.00, în compania celor de la U-Banca Transilvania. Partida se va disputa cu casa închisă, iar în urma rezultatului se va decide ocupanta primului loc în clasament, la finalul sezonului regulat.