Trei puncte importante cu Chiajna

FC Hermannstadt și-a atins obiectivul în această seară, victorie în fața Concordiei Chiajna, 2-1 (1-1), la Mediaș, într-o partidă contând pentru etapa a 2-a a play-off-ului Ligii 2.

Baba Alhassan (foto arhiva: facebook/FCH)

Elevii lui Marius Măldărășanu au scos practic din joc o echipă care visa chiar la loc de promovare directă înaintea duelului de la Mediaș. A fost un meci de uzură, cu puține faze de poartă, până spre final, când FCH a profitat de jocul mai deschis al oaspeților și a ratat 3-4 situații bune de a se desprinde.

Paraschiv, cu lipici la gol

Cu o linie de mijloc care a reușit să se impună repede în fața adversarilor, gruparea sibiană a controlat clar prima repriză. Mai ales că jocul le-a curs favorabil, după ce Paraschiv s-a lipit din nou de gol, pentru a patra oară deja în cele cinci partide oficiale de la venirea sa la Sibiu. Era minutul 17 când a tânărul atacant s-a dezlipit de marcaj la un corner și a reluat plasat, cu capul, jos, în stânga portarului.

Tot FCH a semnat și următoarea fază periculoasă de poartă, Popescu șutând din alergare de la 18 metri spre colțul lung, minge respinsă greu de goalkeeper-ul Chiajnei.

Concordia a scos capul abia după o jumătate de oră, Voicu șutând puțin pe lângă dintr-o lovitură liberă de la 27 metri de poarta noastră.

Pe când ne pregăteam de pauză, la o lovitură liberă din lateral dreapta trimisă înalt, spre colțul lung, Llullaku a fost găsit în spatele apărării noastre, acesta a trimis în gura porții, balonul s-a lovit de Muțiu și a intrat în plasă. Era minutul 45+2: 1-1.

Victoria lui Alhassan

Ai noștri au revenit de la cabine resemnați. Golul încasat ne-a stricat planurile și jocul, astfel că vreme de 10 minute Concordia a confiscat mingea. Din fericire, n-a forțat spre poarta lui Muțiu, iar fazele cu adevărat periculoase au lipsit. În minutul 58, un nou corner executat de pe dreapta a fost deviat subtil de Popescu, de la colțul scurt, dar Bejan n-a apucat să împingă în poartă. A fost faza care a schimbat cursul partidei. Elevii lui Măldărășanu au depășit șocul egalării și au reluat atacurile. Mai ales că în minutul 60 a intrat Baba Alhassan, extrem de determinat. În minutul 67, acesta a creat o fază în stil de jucător „cu pedigree“: preluare cu dreptul în 16 metri de lângă un adversar, pivotare și șut cu stângul la colțul lung: 2-1.

Cu tabela „în regulă“, sibienii au căutat apoi să închidă meciul, apărându-se departe de poartă. O singură dată am mai avut emoții, în minutul 77, la o nouă lovitură liberă din lateral dreapta. Atât Marc, cât și Palmeș au depășit apărarea noastră, a reluat primul, însă Muțiu a respins spectaculos în corner. Concordia a încercat să atace cu fundașii, însă a fost taxată promt pe contraatac, sibienii ratând două bune oportunități prin Hora, intrat în minutul 60 deodată cu Alhassan.

Pe 2, înaintea derbiului cu Petrolul

Cu trei puncte în colțul buzunarului, FC Hermannstadt a jucat finalul la trecerea timpului. Mai cu un jucător întins pe teren, mai o minge protejată la colțul terenului după un corner, mai o schimbare, partida s-a încheiat în cele din urmă cu victoria sibienilor.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt păstrează poziția secundă în clasament și se pregătește de derbiul etapei a 3-a. Miercuri 6 aprilie, de la ora 11, băieții noștri întâlnesc, în deplasare, liderul Petrolul Ploiești.

FC Hermannstadt: Muțiu – Tomșa (Pantea ’46), Bejan, I. Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu (I. Năstăsie ’75) – Balaure (Antoche ’89), P. Petrescu (Alhassan ’60), C. Popescu – D. Paraschiv (Hora ’60)