U Cluj a smuls o nouă victorie nesperată la Sibiu. Gol în minutele de prelungire

FC Hermannstadt a cedat din nou în fața Universității Cluj, astăzi, pe Stadionul Municipal, în ultima etapă a Superligii ediția 2022-2023. 1-2, la fel ca în meciul din sferturile Cupei României, de această dată cu gol primit din penalti în minutele de prelungire. O lovitură de pedeapsă dictată ciudat, la o cădere teatrală a lui Filip în careu, în condițiile în care la acest meci nu am avut VAR.

(articol de Dan GREAVU)

Atmosferă de sărbătoare, azi, pe noul stadion sibian. Circa 4-5000 de spectatori, vreme excelentă pentru fotbal, echipe valoroase, scăpate de grijile retrogradării și un duel al galeriilor câștigat de sibienii de la Peluza Nord, sprijiniți de vestiții suporteri cu jobene.

Lovitura de începere a fost dată de fostul interist Dorin Zotincă, antrenor și om de fotbal la mai toate echipele importante ale Sibiului din ultimele 2 decenii.

Cu gândul la finala Cupei, care va avea loc miercuri la Sibiu, U Cluj a încercat un ultim test înaintea confruntării cu Sepsi, în vreme ce sibienii au încercat să le ofere suporterilor o victorie de rămas bun.

Meciul a început cu o perioadă prelungită de tatonare, primii care au urcat cu toate liniile fiind sibienii, aproape de jumătatea primei reprize. Inițiativa s-a soldat imediat cu gol. În minutul 23, Balaure a bătut inteligent un corner la Opruț, venit lansat la colțul scurt al careului mare, internaționalul nostru a șutat din prima, sub transversală, spectaculos, reușind deschiderea scorului: 1-0

Alte două faze spectaculoase la poarta clujeană au încărcat apoi bateriile fanilor sibieni pentru perioada de pauză competițională. Mai întâi Butean (32) a pătruns în viteză pe dreapta, șutul său din careu fiind deviat cu vârful degetelor de Gorea. Câteva zeci de secunde mai târziu, Opruț a trimis un șut-centrare care s-a dus sub transversală la colțul lung, Gorea s-a întins însă și a respins cu un ultim efort în corner.

La poarta cealaltă, am consemnat o acțiune individuală a lui Thiam (40), care a croșetat câțiva fundași sibieni, pentru a șuta apoi departe de țintă, din 16 metri. Două minute mai târziu, portarul sibienilor Vlad Muțiu s-a arătat extrem de util, respingând de sub transversală o minge grea, trimisă de Nistor din lovitură liberă.

În debutul actului secund, FC Hermannstadt a fost mai periculoasă. În minutul 52, Paraschiv s-a descurcat de minune între 2 fundași adverși, l-a găsit singur în 7-8 metri pe Limaj, care l-a nimerit fix pe Gorea. Ocazie mare, din poziție ideală. Și, cum se întâmplă deseori în fotbal, ocaziile ratate se răzbună. Primim un gol stupid. O minge degajată lung de Gorcea e gestionată perfect de Bic (59), care s-a strecurat printre fundașii noștri centrali și l-a executat pe Muțiu de la marginea careului de 16 metri: 1-1

La scurt timp, Sabău a mutat apoi cu 4 schimbări deodată, pentru a închide jocul. Măldărășanu a împrospătat și el, elevii săi fiind mai preocupați de ofensivă în ultima jumătate de oră, reușind câteva faze spectaculoase, gustate de public. Din păcate, FCH n-a mai reușit să înscrie. Mai mult, chiar în minutele de prelungire, „sepcile roșii” ne-au stricat sărbătoarea. La capătul a 2 șarje în atac, au marcat pentru o victorie nesperată. Mai întâi s-a opus Muțiu unui șut plasat de Nistor, apoi centralul George Vidican a dictat aiurea un penalti la o intervenție a lui Biceanu, de lângă Filip, în careu. A transformat același Nistor, care s-a răzbunat de sibieni după ce a fost fluierat tot meciul: 1-2

FC Hermannstadt: Muțiu – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Balaure (46, Bărbuț), Biceanu, Limaj (71, Babic), Oroian (58, C. Popescu)- G. Iancu (58, Alhassan), D. Paraschiv (83 P. Petrescu). Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj: Gorea – Oancea (46, Ilie Stoica), Martic, Miron, Pițian, Chipciu – Remacle (63, Filip), Simion (63, Tescan), Bic (63, Pires) – D. Nistor, Thiam (63, Gomes). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău