Un nou examen pe Cluj Arena

FC Hermannstadt atacă seria ultimelor 3 partide din turul campionatului regulat al SuperLigii României la fotbal. Sâmbătă 8 octombrie, de la ora 15, întâlnește în deplasare Universitatea Cluj, pentru ca vineri 14 octombrie să joace cu Rapid la Mediaș, iar sâmbătă 22 octombrie, în deplasare, cu FC U Craiova 1948. Restanța cu CFR Cluj e programată pe 30 noiembrie.

Elevii lui Marius Măldărășanu au ocazia, sâmbătă, să recupereze punctele pierdute etapa trecută, la Mediaș, 1-2 cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, după un meci în care au condus până în minutul 75. Universitatea Cluj e ultima dintre nou promovate, cu doar 2 victorii și 5 remize, cele 11 puncte acumulate plasând-o de abia pe locul 14. Are cel mai slab atac din SuperLigă, alături de Mioveni (8 goluri), dar se apără destul de bine, încasând mai puține goluri decât echipele craiovene, UTA, Petrolul sau FCSB. Din păcate pentru noi, și-a mai revenit după startul ratat, reușind o serie de 4 partide fără înfrângere, cu 2 victorii și 2 rezultate de egalitate (1-1 cu FC U Craiova 1948, 1-0 la Mioveni, 1-0 cu Chindia și 1-1 runda trecută, la Botoșani).

Amintiri plăcute

Sibienii au amintiri destul de plăcute în ceea pe privește soarta partidelor directe cu „șepcile roșii“. În special victoria din 2019, 2-1 în barajul de menținere în prima ligă (2-0 la Cluj și 0-1 la Sibiu). În martie anul acesta, în sezonul regulat al Ligii 2, la Mediaș a fost 0-2, pentru ca în play-off să fie 0-0 în tur și 2-1 pentru sibieni, la Cluj, în penultima etapă, „șepcile roșii“ umplând stadionul pentru o victorie care le-ar fi asigurat promovarea directă. Așadar, FC Hermannstadt a dat dovadă că se poate mobiliza în meciurile decisive, dincolo de palmaresul întâlnirilor directe: 2 victorii, un rezultat de egalitate și 2 înfrângeri.

„Para-gol“

Echipa sibiană merge pe malul Someșului după prima înfrângere din acest sezon, 1-2 (1-0) cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, meci jucat duminică 2 octombrie, la Mediaș.

După aproape o jumătate de oră „moartă“, fără faze de poartă, Opruț a găsit un culoar, a trimis în gura porții (‘25), Balaure a prelungit suspansul, dar faza s-a stins. Apoi terenul, în special pe flancul nostru drept, începea să cedeze. Chiar și așa, FC Hermannstadt avea să preia inițiativa, a presat mai mult, iar în minutul 37 aveam să consemnăm deschiderea scorului. Tânărul Daniel Paraschiv ia o fază pe cont propriu la 30 de metri de poartă, se descurcă excelent între mai mulți adversari, îl „face“ pe Ciobotariu cu dreptul, apoi trage cu stângul imparabil: 1-0. „Para-gol“ înscria astfel al 6-lea său gol din acest sezon! Gol „de autor“! Echipa sibiană urca din nou pe primul loc în clasamentul provizoriu al SuperLigii!

Sibienii au încercat să profite de moment, au jucat „sus“, Alhassan are ocazia majorării diferenței la penultima fază a reprizei, însă este ghicit de portarul advers.

Schimbările lui Bergodi

În debutul reprizei secunde, Bergodi face 4 schimbări, în încercarea de a-și scoate echipa din letargie. În scurt timp, Aganovici trage pe lângă, la o minge respinsă în față de Muțiu după o lovitură liberă din 23 de metri. Sepsi devenea pentru prima oară periculoasă la poarta sibiană.

După o jumătate de repriză, oaspeții au preluat inițiativa, sibienii dând semne de oboseală. Ciobotariu (‘75) e la locul potrivit și reia în plasă o centrare dintr-un corner executat de Ștefănescu, la o învălmășeală în careul sibian: 1-1

Sepsi a continuat se joace în jumătatea noastră, chiar dacă Măldărășanu a făcut trei schimbări, apoi alte două. Varga era să dea lovitura în minutul 78, șutul său ocolind de puțin poarta lui Muțiu. Cu două minute înainte de final, a făcut-o nou intratul Safranko, care a reluat de la colțul scurt dintr-un nou corner executat de Ștefănescu: 1-2

FC Hermannstadt: Muțiu – Butean, Bejan, Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu (‘73, Răuță)– Balaure (’85, Buhăcianu), Alhassan (’72, Petrescu), Oroian (‘73, Popescu) – Paraschiv (‘85, Babic). ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Rezultatele etapei a 12-a: Universitatea Craiova – FC Voluntari 1-1 (0-0), CS Mioveni – U Craiova 1948 2-2 (2-2), CFR Cluj – Petrolul Ploiești 1-0 (0-0), Hermannstadt – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (1-0); Farul Constanţa – UTA Arad 2-0 (1-0); FCSB – FC Argeş 3-2 (1-1), FC Botoşani – FC Universitatea Cluj 1-1 (0-0), Chindia Târgovişte – Rapid 2-1 (1-0)