Una caldă, alta rece, în finalul sezonului regular

FC Hermannstadt a câștigat în deplasare, 2-1 (1-1) cu Poli, în timp ce CSC Șelimbăr a înregistrat o nouă înfrângere, 0-1 (0-0) la Tg. Jiu, cu Pandurii. Partidele au contat pentru runda a 19-a a Ligii 2, ultima din cadrul sezonului regular. Luni are loc tragerea la sorți a play-off-ului și play-out-ului.

Atât FC Hermannstadt, cât și CSC Șelimbăr aveau nevoie ca de aer de rezultate și mai ales jocuri bune în ultima rundă a sezonului regular, astăzi, la Timișoara și respectiv Tg. Jiu. Sibienii au jucat cu Poli, unde au tras din greu pentru o victorie la limită, 2-1 (1-1), succes care sperăm să le redea încrederea după derbiul cu U Cluj, pierdut clar pe teren propriu.

CSC Șelimbăr a avut o prestație bună pe frumoasa arenă din Tg. Jiu, cu Pandurii, a ratat marile ocazii ale meciului, a avut un penalti clar – neacordat în minutul 82,  și a cedat până la urmă cu 0-1 (0-0) după un penalti primit cadou de gazde cu 5 minute înainte de final.

La Timișoara, pe stadionul Știința, FC Hermannstadt a căutat să-și impună jocul încă din start, în condițiile în care întâlnea o echipă de coada clasamentului. Chiar dacă nu s-a putut baza pe Baba, Iliev, Șerban și Oroian – accidentați și pe Negrea – suspendat. S-a izbit de rezistența acerbă a lui Poli, însă a reușit să deschidă scorul în minutul 33, prin Daniel Paraschiv, aflat la al 2-lea gol pentru FCH, după cel marcat cu Dunărea Călărași. La capătul unui atac prelungit sibian, iuțit de un triunghi excelent Petrescu – Opruț – Paraschiv care a făcut șah-mat apărarea alb-vișiniilor, atacantul lui CFR Cluj, venit în această iarnă de la Voluntari, s-a demarcat și a marcat cu latul din 7 metri.

Când toată lumea să pregătea de pauză, pe un contraatac rapid, Ursu (‘44) ne-a prins descoperiți în apărare, a nimerit o boltă de toată frumusețea de la colțul din stânga al careului de 16 metri, balonul s-a dus peste Muțiu în plasă: 1-1.

Pentru a nu-și complica existența, ai noștri au început actul secund în careul advers, C. Popescu reușind să-și readucă echipa în avantaj în minutul 47 cu o execuție de excepție, șut din careu în diagonală, la colțul lung: 2-1 pentru FCH.

S-a jucat apoi cu atenție sporită, finalul găsind echipa gazdă în careul nostru. Din fericire, am luat maxim din acest meci, adică toate cele 3 puncte, iar acum așteptăm cu ceva mai multă încredere turneul play-off, unde ne calificăm cel mai probabil de pe poziția a 3-a. E greu de crezut că U Cluj ratează victoria în ultimul meci al rundei, mâine, cu Dunărea Călărași, echipă aflată în derivă în acest an și care s-a văzut nevoită să joace cu juniorii.

FC Hermannstadt: Muțiu – Pantea, Bejan, Antoche, Opruț – Sota, Biceanu, Năstăsie (’70, Buhăcianu), Petrescu (’70, Balaure) – Popescu, Paraschiv (’58, Hora). Antrenor Marius Măldărășanu.

CSC Șelimbăr, răpusă de arbitru

La Tg. Jiu, CSC Șelimbăr a avut o prestație curajoasă, pe o arenă frumoasă dar goală. Fără liderul Daniel Tătar (entorsă la genunchi cu Csikszereda, accidentare care îl va ține departe de gazon minim 2 săptămâni), „călăreții roșii“ au încercat să dea lovitura printr-un joc solid în apărare și contraatacuri periculoase. La un astfel de contraatac, în minutul 24, cu un exterior de clasă, Yameogo l-a găsit liber în careu pe Ciocâlteu, care a șutat din 10 metri, din unghi, dar s-a opus spectaculos portarul gazdelor.

Zece minute mai târziu, șelimbărenii au avut o nouă mare ocazie de gol. Curtean în deschide pe moldoveanul Arhirii pe partea stângă, centrarea acestuia având nevoie de un încă un vârf de bocanc pentru a fi trimisă în plasă, din careul mic, de Yameogo. Balonul s-a strecurat în cele din urmă pe lângă stâlpul din colțul lung.

Prima mare ocazie a gazdelor s-a consumat abia în minutul 45, Ciprian Rus trăgând mult peste poarta lui Gal, după o pătrundere în careu.

La reluare, aspectul jocului s-a păstrat intact, ambele echipe fiind preocupate de a ataca în deplină siguranță, în speranța unei greșeli a adversarului. În minutul 59, Ciprian Rus a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, balonul a lovit rădăcina barei din dreapta lui Gal, ieșind apoi în afara terenului. „Călăreții roșii“ au replicat imediat prin câteva atacuri periculoase în decurs de doar câteva minute, însă fără rezultat.

Pe fondul unui joc tot mai bun al șelimbărenilor, un atac în viteză purtat pe stânga de nou intratul Bogdan Rotar s-a lăsat cu ocazia meciului (‘79). Acesta s-a descotorosit de câțiva adversari, la găsit liber în centrul careului pe nou venitul Firmin Mubele, dar Eftimie a parat din nou incredibil. Trei minute mai târziu, același Mubele pătrunde în careu, adversarul direct pune ambele brațe pe jucătorul nostru în încercarea de a-l opri, dar arbitrul Mircea Ardelean, aproape de fază, nu a „văzut“. Penalti clar, neacordat de central. Planurile cavalerului s-au văzut două faze mai târziu când un „pandur“ s-a prăbușit în careu într-un duel banal la minge. Bineînțeles, Ardelean a fluierat penalti, pentru a stabili scorul meciului. A transformat Ciprian Rus.

CSC Șelimbăr: Gal R. – Arhirii, Boboc (Curtean, 17’), Cărăruș, Ciocâlteu (Buzan, ‘81), Cîrstean ( Rotar, ‘69), Crișan, Alex. Luca, Monea, Telcean, Yameogo (Mubele, ‘69)

Rezultatele etapei a 19-a (ultima a sezonului regulat): Unirea Constanţa – Petrolul 2-3, Poli Timișoara – FC Hermannstadt 1-2, FC Buzău – Concordia Chiajna 0-1, Poli Iaşi – Astra 3-1, FC Metaloglobus Bucureşti – CSA Armatei Steaua 1-3, Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Braşov 1-1, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC 1599 Şelimbăr 1-0, Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej 0-1, Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara 1-0

duminică 13 martie, ora 11,30: Universitatea Cluj – Dunărea 2005 Călăraşi