Ursu a făcut ravagii în Harghita! Csikszereda – CSC Șelimbăr 1-2 (0-0)

CSC 1599 Șelimbăr a câștigat aseară la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda, 2-1 (0-0) în etapa a 15-a a Ligii 2 la fotbal, cu o dublă semnată de Octavian Ursu, introdus după pauză. „Călăreții roșii“ au pus astfel capăt celei mai complicate perioade din istoria clubului printr-o victorie mare, în fața unei echipe cu transferuri spectaculoase și pretenții de primă ligă.

(articol de Dan GREAVU)

Cu o serie de 8 partide fără victorie (7 în campionat și una în Cupă), CSC 1599 Șelimbăr a avut o toamnă tristă, de la înălțimea poziției de lider în clasamentul ligii secunde ajungând până pe locul 11. Obiectivul propus (calificarea în play-off) fiind tot mai îndepărtat, conducerea a decis să producă un șoc, astfel că l-a adus la cârma echipei pe Claudiu Niculescu în locul lui Eugen Beza. Iar fostul internațional a avut nevoie de două meciuri pentru a readuce soarele pe strada „călăreților“. Mai întâi a remizat acasă, 0-0 cu CSM Slatina, iar aseară a dat lovitura la Csikszereda. Așadar 4 puncte din 6, pentru un debut promițător la echipa din Șelimbăr.

Noul antrenor al șelimbărenilor a profitat din plin de pauza competițională generată de meciurile Campionatului Mondial din Qatar. A pregătit cu atenție partida de la Miercurea Ciuc, iar planurile sale au dat roade, semn că a găsit „material“ de calitate la Șelimbăr. A început cu formula: Silveanu – Monea, Dandea, Crișan, Riza – Cărăruș, Luca – Manole, Buzan, Ciocâlteu – Jordan Gele.

Deși a avut un singur atacant de careu, s-a bazat pe viteza jucătorilor săi și a propus un joc ofensiv, care a surprins echipa gazdă. CSC 1599 Șelimbăr a dominat prima repriză, având mai multe șanse de a deschide scorul. Complet nemarcat în 7 metri, poziție centrală, Ciocâlteu a reluat cu capul puțin alături la o centrare Monea (min. 2), apoi Gele (min. 17) a reluat spectaculos din careu, puțin alături, la o nouă centrare venită de pe dreapta. Ai noștri au mai șutat periculos în alte două rânduri, prin Buzan și Gele. Oaspeții au dat semne de revenire abia spre finalul actului întâi, când a ieșit la rampă portarul nostru Alexandru Silveanu. Acesta a avut o intervenție decisivă în fața golgheterului Lorant Kovacs (min. 41).

Niculescu simte momentul bun, iar la pauză mai dă un pic de „benzină“ echipei sale. L-a introdus pe teren pe Octavian Ursu, fotbalistul adus în vară de la Poli Timișoara, iar decizia sa avea să se dovedească inspirată. Ursu a deschis scorul după numai 8 minute de la reluare, cu un șut puternic la firul ierbii: 0-1. Golul a fost prefațat de o nouă ocazie mare irosită de șelimbăreni, același Ciocâlteu descurcându-se excelent în careu, șutul său plasat spre colțul lung nimerind însă bara (min. 47).

Centralul Robert Avram a stârnit indignare apoi nu numai în tabăra noastră, ci și în studiourile de televiziune, acordând penalti la o cădere în careu a lui El-Sawy (min. 58). Lorant Kovacs a transformat penalty-ul: 1-1

Echipa noastră a depășit șocul destul de repede și și-a reluat cursa spre prima victorie după 8 partide de secetă. Același Ursu (min. 67) era să înscrie golul campionatului cu un trasor de la distanță, șutul său trecând foarte aproape de colțul lung. Un minut mai târziu, Riza îl încearcă pe portarul advers cu un nou șut de la distanță.

Partida se îndrepta către o remiză. Cu o atitudine de echipă mare, CSC Șelimbăr a crezut în victorie până la final, iar în minutele de prelungire dictate de central „călăreții“ au dat lovitura. Au primit o șansă de contraatac cu doar 40 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar și, în loc să țină de minge pentru un egal bun, s-au năpustit spre poarta lui Gyenge. Au adus 4 jucători în fața a 3 apărători adverși, mingea a ajuns pe stânga la Ursu, care l-a executat pe portarul ciucanilor cu un șut la colțul lung! Scor final Csikszereda M. Ciuc – CSC1599 Șelimbăr 1-2 (0-0)

În urma victoriei, CSC 1599 Șelimbăr urcă o poziție în clasament, până pe 10, cu 21 de puncte obținute din 5 victorii și 6 remize. În runda următoare, ultima din acest an,„călăreții roșii“ vor evolua „acasă“, la Rm. Vâlcea, sâmbătă 3 decembrie, de la ora 11, cu CSC Dumbrăvița.