Victor Cornea părăsește Turneul de la Roland Garros după un meci bun

Perechea formată din sibianul Victor Vlad Cornea și Zhizhen Zhang (China) a părăsit turneul de la Roland-Garros după primul tur, fiind eliminată de echipa favorită 11, Kevin Krawietz/Tim Puetz (Germania), scor 7-5, 6-4, într-o oră şi 38 de minute.

Partida a avut o semnificație aparte pentru tenismenul sibian, aflat la primul său meci într-un turneu de Grand Slam. Perechea Cornea/Zhang a început excelent partida, reușind să-și adjudece primele 3 ghemuri, dintre care unul pe serviciul adversarilor. Fiecare și-a valorificat apoi serviciul, ajungându-se la 5-2. De acolo, germanii au avut o revenire spectaculoasă, câștigând 5 ghemuri consecutiv, extrem de disputate, pentru adjudecarea primului set.

Setul 2 a fost echilibrat, germanii reușind un break la 3-3, care s-a dovedit în cele din urmă decisiv.

Dincolo de rezultatul înregistrat ieri, pentru Victor Cornea rămâne performanța de a debuta într-un turneu de Gran Slam, grație parcursului excelent din acest an, cu 5 turnee ATP Challenger câștigate la Oeiras 1 (Portugania), Tenerife (Spania), Rovereto (Italia), Sanremo (Italia) și Oeiras 3 (Portugania).