VICTORIE! CSU Sibiu a împins finala mică în decisiv după un final de infarct!

CSU Sibiu a învins Rapid București cu 73-71 (41-42), în meciul 4 din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin, împingând lupta pentru medaliile de bronz în decisivul din Sala Giulești de marți 23 mai.

(articol de Dan GREAVU)

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Obligați să câștige pentru a trimite finala mică în decisiv, „vulturii“ au făcut un nou meci mare, azi, în Sala Transilvania, în fața unui public cum doar la Sibiu poți să găsești. În debutul primului sfert, elevii lui Rinkevicius au refăcut de la -5 cu un run de 11-0, pentru 11-5. Echipă solidă, locul 3 la finalul sezonului regulat, Rapidul a rispostat imediat și a egalat la 13. N-am mai reușit să ne desprindem la mai mult de o posesie, la fel ca marți, în prima repriză, dar am încheiat în avantaj, 22-21.

Meciul a stat sub semnul echilibrului și-n sfertul doi, chiar dacă bucureșenii au fost puțin în față până aproape de intrarea la cabine. De la 35-40, încurajați din nou de o sala fantastică, sibienii au făcut un 6-0, pentru a încheia apoi repriza la 41-42 dătător de speranțe.

În sfertul 3, ambele echipe au pus accent pe apărare. Cele 2 combatante s-au succedat la conducere, stabilind și egalități la 46, 54, 56 și 58. La intrarea în ultimul parțial, Rapidul avea avantaj de un punct, scor 58-59.

Pratt și Barro ne aduceau în avantaj de 3 puncte, în debutul parțialului decisiv, situație anulată de o triplă J. Threatt J, scor 62-62. Aproape de jumătatea sfertului, Rapidul s-a dus la +5, 62-67, dar sibienii au renăscut din nou încurajați de fanii dezlănțuiți. Uță și Pratt au reușit un run de 6-0, readucând CSU în avantaj cu ceva mai bine de 2 minute înainte de final. Am înregistrat 70-70 cu doar un minut și 12 secunde înainte de ultima sirenă, pentru un final deschis oricărui rezultat.

În 67 de secunde nerecomandate cardiacilor, „vulturii“ au tranșat disputa în favoarea lor. S-au apărat incredibil. Barro a reușit un dunk la atacul CSU, Kariniauskas a ratat o liberă la faultul aceluiași Barro, apoi Blumbergs a închis tabela cu o liberă transformată din 2. Scor final; CSU Sibiu- Rapid București 73-71 (22-21, 19-21, 17-17, 15-12)

CSU Sibiu: Uță 15 pct (5 recuperări), Pratt 15 pct. (3 rec. 2 pase decisive), Barro 14 pct. (4 rec., 6 pd, index de eficiență 20, cel mai mare dintre „vulturi“), Whelan 8 pct (3 rec., 5 pd), Dragoste 7 pct (3 rec.), Blumbergs 6 pct (7 rec.), Crespo 5 pct (5 rec., 1 pd), Marinelli 3 pct (1 rec)

De la Rapid, principalul marcator a fost Vaidas Kariniauskas, cu 20 puncte, urmat de Stone cu 18 și Threatt J cu 17 pct.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu și Rapid București se vor întâlni în meci decisiv, cu medaliile de bronz pe masă, marți 23 mai, în Sala Rapid.