Victorie după un final pe muchie de cuțit

CSU Sibiu și-a adjudecat victoria în meciul din această seară, 77-75 (31-39) la Constanța, cu Athletic, în etapa a 16-a a Ligii Națională de baschet masculin, prima din retur.

Elevii lui Hoyo au început bine, dar au căzut inexplicabil în sfertul 2 când au izbutit doar 12 puncte. La cabine am intrat cu un deficit de 8 puncte. Pauza a schimbat în bine atitudinea sibienilor, care s-au apărat mai agresiv, iar partida s-a echilibrat până la intrarea în ultimul sfert. Cu 5 minute înainte de final, CSU se afla la conducere la o diferență de 10 puncte, 68-58, apoi 70-60 și părea că va scăpa în învingătoare. Un time-out al constănțenilor avea însă să încurce finalul. Au urmat 2 coșuri de 3 puncte ale gazdelor, iar tensiunea a urcat la cote maxime, puținii spectatori urmărind ultimele minute în picioare. S-a făcut așadar 70-66, apoi, cu numai un minut și 18 secunde înainte de ultima sirenă, un nou atac încheiat cu coș al gazdelor a scurtat tabela la doar 70-68 pentru sibieni.

Tamulis a pus puțină ordine, la 71-69, cu un coș de la mare distanță (pentru 74-69), însă reușita lui a fost anulată la atacul imediat următor, ai noștri apărându-se dezamăgitor. S-a făcut 74-72 pentru CSU și mai erau de jucat 20 de secunde.

A urmat seria faulturilor și a aruncărilor libere, unde CSU Sibiu s-a ținut bine.

Tohătan avea să conserve avantajul într-o atmosferă încinsă, reușind să transforme ambele aruncări libere, la 75-74 pentru CSU, cu doar 5 secunde înainte de final.

În cele din urmă, BC Athletic Constanța – CSU Sibiu s-a terminat 75-77 (20-19, 19-12, 12-20, 24-26), echipa sibiană bifând a 7-a victorie în campionat (a doua în deplasare) și păstrând în continuare șanse la play-off.

CSU Sibiu: Pratt 16 puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive, Uță a înregistrat un double-double: 14 puncte, 12 recuperări. Justas Tamulis a reușit 14 puncte, o recuperare și 4 pase decisive, McGrew 12 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive. Padgett a înscris 8 puncte și a reușit 3 recuperări, Tohătan 7 puncte, 5 recuperări, 6 pase decisive iar Blake 6 puncte și 5 pase decisive.

Am avut trei jucători cu peste 30 minute pe teren: Tohătan (31,54), Pratt (36,31) și McGrew (34,43).