Victorie importantă la Cluj pentru CSU Atlassib

CSU Atlassib Sibiu se întoarce cu o victorie importantă de la Cluj, acolo unde au reușit un meci bun. CSU s-a impus cu scorul de 81-74 (19-23, 17 – 17, 24-11,  21 – 23).După o partidă care a începul cu Clujul la conducere, sibienii au reușit, după pauză, să pună probleme gazdelor, iar la final să își adjudece victoria. Practic, meciul s-a decis în sfertul al treilea, atunci când elevii lui Dan Fleșeriu au reușit să le pună probleme clujenilor, aceștia din urmă marcând doar 11 puncte.

La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat: ”Echipele sunt în etape diferite de pregătire. Noi ne pregătim de final de campionat, Clujul nu este tocmai în vârf pentru că pentru ei urmează Cupa României și doar apoi se pregătesc de PlayOff. În opinia mea, Clujul are o echipă foarte bună și rămâne în lupta pentru titlu. Noi am câștigat meciul în sfertul trei, în primul rând datorită apărării, nu neapărat pentru că am marcat. Apărarea a fost bună și cu aceasta i-am surprins, mai ales că nu am jucat cu conducătorul nostru de joc, Mijajlovic. Astăzi a jucat puțin, pentru că a suferit o accidentare”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy 21p, Gilbert 14p, Calotă 11p, Paul 10p, Harrison 9p, Lalovic 8p, Tincu 6p, Cioacătă 2p.

Sibienii primesc duminică, 3 martie 2016, de la orele 19:45, vizita celor de la SCM U Craiova. Meciul va fi transmis LIVE pe DigiSport.