Victorie în derbiul supraviețuirii. Măgura – Dacia Mioveni 36-34 (17-12)

Măgura Cisnădie e în grafic pentru rămânerea în Liga Florilor la handbal feminin și în sezonul viitor. N-are o viață ușoară după performanțele din ultimii doi ani, echipa noastră fiind luată la țintă atât de adversari, dar în unele cazuri și de arbitri.

Recent, i-a dat dreptate și Comisia Centrală de Disciplină care a recunoscut că acuzele aduse de antrenorul Alexandru Weber la finalul partidei pierdute la Bistrița, scor 29-36 (16-18) au fost îndreptățite. „Referitor la solicitarea de  ratificare a Hotărârii Comisiei Centrale de Arbitrii  nr. 26/30.01.2023, Comisia Centrală de Disciplină constatând că sunt îndeplinite condițiile art. 25, în baza art. 2.2, raport la art. 26.3 lit.a) din Regulamentul Disciplinar al FRH, sezon competițional 2022-2023, admite cererea de ratificare și înscrie hotărârea în Registrul de Evidență Sancțiuni, după cum urmează:

sancționarea cuplului de arbitrii MURARIU GEORGIANA/PARASCHIV MIHAELA, delegați la jocul de Liga Națională – feminină, dintre echipele CS GLORIA 2018 BISTRIȚA NĂSĂUD – CS MĂGURA CISNĂDIE, disputat la data de 22.01.2023, la Bistrița Năsăud, cu suspendare pentru 3 etape, începând cu data de 01.02.2023, conform art. 21 alin.2 lit.a) din Regulamentul de organizare și funcționare a CCA.

Din păcate, punctele au rămas pierdute, iar moralul a rămas afectat, dovadă înfrângerea în runda trecută de la Dunărea Brăila, scor 15-25 (8-13).

Fetele noastre au profitat, ieri, de primul meci pe teren propriu din retur și și-au trecut în cont a 5-a victorie din campionat: 36-34 (17-12) în fața Daciei Mioveni, în etapa a 15-a din Liga Florilor, a doua din retur. În fața propriilor suporteri, și-au recăpătat încrederea și au controlat ostilitățile în marea majoritate a timpului. Au fost totuși momente tensionate, depășite însă cu brio de fiecare dată.

Măgura a suferit mai puțin de 10 minute, înainte să se desprindă pe tabelă. De la 6-5, în minutul 9, a crescut diferența până la 7 goluri, 15-8, lăsând impresia că are jocul la îndemână. Până la pauză, tabela s-a „strâns“ la 17-11 (min 27), apoi 17-12,  o diferență confortabilă totuși înainte de actul secund.

Handbalistele Daciei Mioveni au rămas însă în joc, pe fondul câtorva reușite de efect, iar la intrarea în ultimele 10 minute scorul a redevenit egal, 30-30. Eforturile lui Alexandrui Weber de a-și păstra elevele concentrate, inclusiv printr-un time-out solicitat la timpul potrivit, au dat roade iar Măgura s-a desprins la 3 goluri, pentru a încheia în cele din urmă cu 36-34.

Marcatoare

Măgura Cisnădie: Marilena Neagu și Asli Iskit-Caliskan câte 8 goluri, Bardac 7, Roșu 5,  Gariaeva 4, Gjorgjijevska și Jlezi câte 2.

Mioveni: Lazăr 8. Simion 6, Milic și Constantinescu câte 5, Cârjan și Krsnik câte 3, Georgescu 2, Sărățeanu și Vizulete câte 1.

În urma acestui rezultat, Măgura rămâne pe loc „sigur“, primul peste linia fierbinte sub care se merge la baraj. Locul 10, cu 16 puncte, față de 10 câte a acumulat până acum Dacia, prima urmăritoare. În etapa următoare, elevele lui Weber vor evolua în deplasare la liderul CSM București, joi 16 februarie, de la orele 17,30, meci transmis în direct pe Pro Arena.