VICTORIE în Tenerife! Sibianul Victor Cornea urcă din nou în clasamentul ATP la dublu

Sibianul Victor Cornea urcă pe poziția 107 în clasamentul ATP de dublu, după ce a câștigat azi, alături de Sergio Martos Gornes, turneul challenger de la Tenerife (Spania).

Victor Cornea (foto stânga) a cucerit al doilea trofeu din acest an (foto: facebook/MEF tennis events)

Cel mai în formă tenismen sibian al momentului, Victor Cornea (29 de ani) traversează o perioadă excelentă, alături de partenerul său reușind un parcurs excelent în finala din Tenerife, fără niciun game pierdut pe propriu serviciu. Perechea Cornea/ Gornes s-a impus în ultimul act al competiției din Spania cu 6-3, 6-4, în fața cuplului Patrik Niklas-Salminen (Finlanda)/Bart Stevens (Olanda). A câștigat 100 de puncte, la o competiție cu premii totale în valoare de 118.000 de euro.

Succesul vine la scurt timp după victoria de la Oeiras 1 (Portugalia), unde Victor Cornea a bifat primul titlu challenger din 2023.