Victorie la scor! CSU Sibiu – CSM Tg. Jiu 79-59 (41-24)

CSU Sibiu a învins fără probleme CSM Tg. Jiu în această seară, în Sala Transilvania, în ultimul meci din prima fază a Ligii Naționale de baschet masculin. „Vulturii“ s-au impus cu 79-59 (41-24) și au sărbătorit împreună cu fanii calificarea în Top 10, unde luptă pentru calificarea în play-off.

(articol de Dan GREAVU)

Elevii lui Tomas Rinkevicius au început din nou în forță, având un prim sfert excelent. Au pus la respect adversarul prin 2 run-uri, primul de 7-0, de la scorul 4-2, apoi unul de 10-0, de la scorul de 13-6. Sibienii aveau să închidă primul parțial la o diferență confortabilă, 25-8. Jocul reușit al „vulturilor“ a fost pe placul fanilor veniți în Sala Transilvania să se bucure de baschet.

Sibienii au coborât concentrarea până la pauză, în special în ofensivă, dar au rămas atenți la tabelă, mulțumindu-se să păstreze distanța față de gorjeni. CSM Tg. Jiu a reușit șapte puncte consecutive în cel de-al doilea parțial (pentru 34-20), anihilate însă de sibieni. Sfertul s-a încheiat la egalitate, 16-16, astfel că cele două echipe au intrat la cabine la scorul 41-24.

În al treilea parțial, CSM Tg Jiu a încercat revenirea, a redus până la 54-41, însă CSU Sibiu a avut apoi cel mai lung run din meci, un 11-0 care a tăiat tot elanul oaspeților. În mai puțin de 4 minute s-a făcut 65-41, în uralele publicului, sibienii având să intre în ultimul sfert cu + 23 pe tabelă.

Finalul a fost fără istoric, „vulturii“ reușind în acest sfert cea mai mare diferență de pe tabelă din acest meci, +27 (scor 76-49). În cele din urmă s-a terminat 79-59 (25-8, 16-16, 24-17, 14-18)

Principalul marcator a fost Rareș Uță, cu 15 puncte, la care a adăugat 6 recuperări. Whelan, Gavriloaia  și Barro au înscris câte 10 puncte, Pratt, Blumbergs și Dragoste câte 9, Manchon 4 și Ionescu 3.

CSU Sibiu încheie pe 4 în clasamentul Conferinței A, cu 25 de puncte, în urma U-BT Cluj, Rapid și FC Argeș Pitești.

În Top 10 s-au calificat așadar U-BT Cluj, Rapid, FC Argeș, CSU Sibiu și SCMU Craiova – din Conferința A, și  CSM CSU Oradea, OHMA Timișoara, Dinamo, Voluntari și CSM Constanța – din Conferința B. Clasamentul se prezintă astfel: