Victorie MAGNIFICĂ! Blumbergs întoarce în ultima secundă: CSU Sibiu – CSO Voluntari 74-73 (40-30)

CSU Sibiu a învins CSO Voluntari în această seară, 74-73 (40-30) după un final pe muchie de cuțit, într-un meci din runda a doua a Top 10-ului Ligii Naționale de baschet masculin. Elevii lui Rinkevicius au reușit să întoarcă în ultimul minut un meci care părea pierdut, după ce s-au aflat în avantaj pe aproape întreaga sa durată. Eroul meciului a fost Robert Blumbergs, care a transformat o aruncare de 3 puncte în chiar ultima secundă.

foto arhivă. facebook/CSU Sibiu

Elevii lui Rinkevicius au intrat din nou foarte bine în joc, au luat un avans de 12 puncte până la finalul primului parțial, apoi au crescut la 17, cea mai mare diferență din joc (27-10), după care au coborât ritmul, pentru a se menține la un avantaj de 10 lungimi până la intrarea în sfertul patru. A fost 40-30 la pauză și 55-45 la finalul celui de-al treilea parțial, oaspeții izbutind să rămână în joc la fiecare încercare a sibienilor de a se deprinde decisiv.

CSO Voluntari a întors, 61-62, cu ceva mai bine de 3 minute înainte de ultima sirenă, diferența fiind similară și în ultimul minut, 71-72. Banca tehnică a sibienilor a gestionat excelent momentul dificil, iar băieții noștri extrem de determinați. Firesc, a urmat un joc fragmentat, cu numeroase faulturi. S-a făcut 71-73, cu numai 5 secunde înainte de final. Sibienii au repus rapid, mingea l-a găsit liber pe Blumbergs la 3 puncte, iar CSU a obținut o victorie în stil de echipă MARE: 74-73 (22-10, 18- 20, 15-15, 19-28)

CSU Sibiu: Gaston Whelan – 18 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive, Rareș Uță18 puncte, 9 recuperări, Roberts Blumbergs – 13 puncte, 3 rec., 1 pasă decisivă., Pratt – 8 puncte, 6 rec., 4 p.d., Dragoste – 7 pct., 1 rec., 2 p.d., Gavriloaia – 7 pct, 2 rec., Crespo – 2 pct., 1 p.d,  Barro 1 pct., 5 rec. și 1 p.d.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu urcă pe locul 4 în Top 10, cu 14 puncte, după CSU Oradea, U-BT Cluj-Napoca și Rapid București. În etapa următoare, CSU Sibiu întâlnește CSM CSU Oradea în deplasare, în jurul datei de 4 martie.