Victorie SUPERBĂ în Sala Rapid! CSU Sibiu vine acasă pentru medaliile de bronz!

CSU Sibiu a reușit o prestație splendidă în Capitală, cu un Pratt în zi de grație și un joc de echipă minunat, învingând Rapid București, în această seară, în meciul 2 din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin, scor 87-83 (43-50).

(articol de Dan GREAVU)

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Locul 3 la finalul sezonului regulat, Rapid a apăsat pedala la maxim încă din start, în încercarea de a evita situația de sâmbătă, când a muncit din greu pentru a se desprinde în primul meci al finalei mici (scor 83-72). Uță a modificat primul tabela, dar gazdele au replicat rapid și au sporit constant diferența. În 7 minute și jumătate, aveau deja un avans de +16, scor 29-13. „Vulturii“ au oprit declinul cu un run de 7-0, intrând totuși în sfertul doi cu un deficit de 11 puncte, în urma unei reușite a lui J. Threatt Jr.

În sfertul doi, Rapid a refăcut la +15 în ceva mai bine de 3 minute (41-26), după care CSU Sibiu a avut o nouă revenire spectaculoasă. Ionescu a dat tonul cu o triplă, Uță și Crespo au contribuit și ei cu câte 2 puncte, astfel că am reintrat în joc. Scorul la pauză ne dădea speranțe pentru final: 50-43 în favoarea gazdelor.

„Vulturii“ au revenit și mai montați de la cabine. Au reușit un 7-0 (Barro 2 pct., Blumbergs 5 pct.), cu care au readus egalitatea pe tabelă, 50-50. Uță și Pratt atingeau indexuri de eficiență de 15, respectiv 14, iar Rinkevicius a lungit bine banca, dând minim 7 minute pentru 10 jucători până la jumătatea parțialului. Am părut mai proaspeți, reușind să preluăm conducerea, nu înainte de a avea din nou -5 pe tabelă, 57-52 pentru Rapid. CSU a găsit apoi din nou 2 minute de concentrare maximă și, cu un run de 7-0, a trecut în avantaj. Lupta a devenit crâncenă sub cele 2 panouri, echipele intrând în ultimul sfert la egalitate, 63-63, după alte 2 egalități, la 59 și 61.

Nivelul a crescut și mai mult, numărul jucătorilor care au depășit coeficientul de eficiență la unul din 2 cifre crescând la 8 (câte 4 de fiecare parte – pentru Sibiu: Pratt, Uță, Blumbergs și Barro)

În debutul sfertului decisiv, Uță avea să transforme o aruncare liberă, iar CSU Sibiu trecea din nou în avantaj. Dragoste avea apoi să găsească coșul de după semicerc, iar „vulturii“ se distanțau la +4, 69-65. Stone a reapărut însă pe tabelă după minute bune de secetă, iar Rapidul a revenit în forță. La jumătatea parțialului, într-o tensiune din ce în ce mai mare, tabela a consemnat din nou egalitate, 71-71, apoi 76-76, apoi 78-78. La intrarea în ultimele 30 secunde aveam 3 puncte avantaj 83-80. Dragoste e faultat, se dictează greșeală antisportivă, iar CSU Sibiu se duce la 84-80, apoi 85-80 cu punct Pratt. Urmau 15 secunde decisive. După un ultim time-out cerut de gazde, Rapidul a căutat o minune, dar n-a găsit-o. S-a încheiat Rapid – CSU Sibiu 83-87 (31-20, 19-23, 11-18, 20-24)

CSU Sibiu: Pratt 17 pct. (7 recuperări, 3 pase decisive – 24 index de eficiență), Uță 17 pct. (4 rec., 1 pd), Blumbergs 14 pct. (4 rec, 2 pd), Barro 10 pct. (7 rec), Dragoste 9 pct. (1 rec, 4 pd), Whelan 7 pct. (2 rec, 2 pd), Ionescu 6 pct., Marinelli 4 pct (1 rec, 2 pd), Crespo 2 pct (1 rec, 2 pd) și Gavriloaia 1 pct (2 rec, 1 pd)

Cel mai important marcator pentru Rapid a fost din nou Stone, cu 19 puncte, urmat de Conger, cu 18 pct.

Finala mică se mută acum, cu 2  partide, la Sibiu. Meciul 3 este programat joi, 18 mai, ora 20:00, în Sala Transilvania. Programul în continuare este:

Meciul 4: BC CSU Sibiu vs. CS Rapid București – sâmbătă, 20 mai, FRB TV

Meciul 5 (dacă este nevoie): CS Rapid București vs. BC CSU Sibiu – marți, 23 mai, FRB TV