VIDEO Spectacol pe Municipal. CSC 1599 Șelimbăr – Dinamo 1-2 (0-1)

CSC 1599 Șelimbăr a cedat la limită, 1-2 (0-1) cu Dinamo, astăzi, pe Stadionul Municipal din Sibiu, în cadrul etapei a 18-a a Ligii2 la fotbal, ultima partidă de pe teren propriu din actuala ediție a sezonului regulat.

Pe o vreme frumoasă dar rece, în fața a cca 8.000 de spectatori, „călăreții roșii” au început curajos, anunțând că țintesc toate punctele. Au avut inițiativa încă din start, au încercat să împingă mereu jocul în jumătatea adversă cu o construcție elaborată, dar s-au văzut conduși pe tabelă încă din minutul 30, la un contraatac letal al dinamoviștilor. Scăpat din marcaj, Ghezali a reluat cu capul din 8 metri o centrare ideală venită de la Bani, din flancul nostru drept: 0-1

Susținuți de 2500 de suporteri veniți de peste tot din țară, „câinii” își arătaseră colții mai întâi prin Borcea (’14), șut sub transversală scos spectaculos de Mitrovic, apoi prin Bani (’15), care a reluat din 6 metri cu capul puțin alături.

Elevii lui Claudiu Niculescu au cucerit apoi centrul terenului, au jucat frumos, dar s-au lovit de apărarea bine organizată a lui Dinamo. Gele s-a zbătut mult, a fost cel mai periculos om al Șelimbărului, dar fără efect pe tabela de marcaj până la pauză.

În repriza secundă, Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, a căutat să conserve avantajul, operând 3 modificări în primul sfert de oră. Obligați să câștige la Sibiu, „câinii” au urcat periculos pe contraatac și, la chiar prima ocazie a reprizei, a modificat din nou tabela. Roșu (’69) s-a demarcat în careu și a reluat din 8 metri, la colțul lung, o centrare trimisă de Amzăr: 0-2

Tot pe contraatac, Țâră nu l-a putut învinge pe Mitrovici din situație unu la unu (’76), apoi Voicu avea să semneze primaa mare ocazie a reprizei pentru Șelimbăr, din preajma careului de 6 metri, însă s-a opus Oprescu in extremis.

Gele a aruncat meciul în aer în chiar minutul 90, reușind să reducă din handicap. CSC Șelimbăr s-a năpustit apoi în atac, încercând să egaleze în cele 4 minute de prelungire dictate de central. Timpul s-a scurs însă nemilos, fără alte ocazii.

Dinamo a reușit să se impună în cele din urmă la Sibiu, scor 2-1, și continuă cursa pentru calificarea în play-off, la primul sezon în Liga2.

Filmul meciului

min 14 Combinație pe stânga defensivei noastre între Bani și Ghezali, deviere spre Borcea, șut sub transversală, respinge spectaculos Mitrovic

min 15 Bani reia cu capul din corner, de la colțul scurt, puțin peste poartă

min  16 Nini Popescu își încearcă șutul de la cca 25 de metri, se opune Oncescu

min 21 Năstăsie își reglează tirul de la 25 de metri, șutul se duce însă pe lângă

min 29 Gele pătrunde în viteză în careu, dar este blocat în extremis, la marginea careului de 6 metri

min 30 Scăpat din marcaj, Ghezali reia cu capul din 8 metri o centrare ideală venită de la Bani din flancul nostru drept: 0-1

min 35 Gele șutează pe jos din careu, Oncescu e atent și reține

Min 38 Mitrea centrează de pe stânga, Gele lovește defectuos cu capul dintre 2 fundași adverși

Min 55 Voicu îl testează pe Oncescu cu un șut bun de la marginea careului

Min 69 Voicu reia la colțul lung o centrare venită de pe flancul nostru drept de la Amzăr: 0-2

Min 76 Pe un nou contraatac, Țâră nu-l poate învinge pe Mitrovici din situație unu la unu

Min 78 Voicu semnează ocazia reprizei pentru Șelimbăr din preajma careului de 6 metri, se opune Oprescu in extremis

Min 90 Gele reușește să reducă din handicap cu un șut din mijlocul careului: 1-2

În urma acestui rezultat, CSC1599 Șelimbăr rămâne pe locul 14 în clasament, urmând ca în ultima etapă să se deplaseze la malul mării pentru partida cu lanterna Unirea Constanța. Meciul este programat duminică 12 martie de la ora 13.

CSC Șelimbăr: Mitrovic – Lumbu (46, Voicu), Crișan, Palmeș, Popescu (78, Ursu) – Luca, Mitrea – Monea, Cărăuș, Năstăsie – Jele.  Antrenor: Claudiu Niculescu

Dinamo București: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – Larrucea (51, Bena), N. Roșu (84, Florescu), I.Roșu – Borcea (51, Iglesias), Ah.Bani, Ghezalli (58, Tîră). Antrenor: Ovidiu Burcă