alterNativ – carte și terapii complementare

Organizatorii Târgului de carte și terapii complementare – alterNativ, ediția a II-a, au pregătit un maraton de evenimente care se vor desfășura pe parcursul a 3 zile, 14-16 decembrie, în spațiile Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu: 32 de conferințe tematice, 28 de ateliere, 4 spectacole inițiatice, activitate de prezentare la 9 standuri cu cărți pe temă de sănătate și evoluție personală și spirituală, 18 standuri de alimente bio și raw vegane, produse terapeutice și ambientale, remedii și 19 standuri de servicii de terapie și consultanță.

PROGRAMUL TÂRGULUI:

14 decembrie – 11:00-22:00

15 decembrie – 9:00-22:00

16 decembrie – 9:00-22:00

Intrarea va fi liberă, în limita locurilor disponibile.

SPAȚIILE PROGRAMATE PENTRU EVENIMENTE:

Biblioteca județeană ASTRA Sibiu, corp A și corp B (Sibiu, str. George Barițiu, nr. 5, 7)

Sala Festivă BJA – corp A, etaj 2 destinată conferințelor și spectacolelor;

Sala de Lectură Periodice BJA – corp A, etaj 1,  destinată atelierelor;

Foaier BJA – corp B, parter destinat standurilor cu carte și produse;

Sala de Consiliu – corp B, etaj 1, destinată atelierelor;

Sala de Lectură – corp B, etaj 5, destinată standurilor cu produse și servicii terapeutice.

Solicitările publicului ne-au determinat ca anul acesta să extindem spațiile de activități extramuros, în locații prietene evenimentului unde se vor desfășura ateliere submarca alterNativ:       

StudioulKeepGiving Yoga – Sibiu, Alexandru Xenopol, Nr 12, Ap 5, destinat atelierelor

Yoga Sibiu Studio – Sacred Arts, Sibiu, Str. Banatului, nr. 7, destinat atelierelor

Organizator: Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu, cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu

Pe lângă un maraton de conferințe și ateliere, Târgul se bucură de prezența negustorilor de carte și produse, preponderent terapeutice, în nu mai puțin de 20 de standuri, precum și de știința unora din cei mai renumiți specialiști din aria terapiilor complementare din România care vor avea organizate alte 19 standuri de consultanță, de evaluare, dar și de discuții pe teme de sănătate și evoluție personală.

Motto-ul de anul acesta, Trăind cu Inima deschisă!, trasează discret temele abordate de invitați și de cei care doresc să-și prezinte ideile în spațiul bibliotecii publice, un spațiu dedicat ideilor, inovației, comunicării, informațiilor capabile să îmbunățățească modul de a trăi, de a gândi și de a percepe frumusețea și cheile acestei dimensiuni.

Prin organizarea evenimentului, Biblioteca își dezvoltă aria de intervenție în procesul de învățare pe tot parcursul vieții, oferind publicului interesat metode noi de cunoaștere și de alegere a informației.

Notă: Prezența participanților negustori de carte, de produse și servicii, conferențiari etc. nu a fost condiționată de nici o taxă de stand sau de participare.

Programul ediției a II-a a Târgului de carte și terapii complementare – alterNativ

Vineri, 14 decembrie

10-10:45 – Deschidem Alternativ, deschidem inima! sesiune de meditație cu Andreea Miron -Studioul KeepGiving Yoga – Sibiu, Alexandru Xenopol, Nr 12, Ap 5. (FRIENDLYLOCATIONS – ateliere alterNativ)

11:00 – Deschiderea Târgului de Carte și Terapii Complementare – alterNativ 2 – Foaierul BJA, corp B, parter

11-11.45 Comunicarea emoțională dintre creier și corp. Surse de perturbare a informației emoționale – Miron Ovidiu Chiș (Centrul Ayurveda Sibiu) – Sala Festivă a BJA,corp A, etaj 2

12-12.45 Crearea Destinului – Isabela Cozariuc, Clara Banu, Răzvan Caragea (Asociația Shri RamChandra Mission, Timișoara) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

13-13.45 Inteligența emoțională și numerele aplicate în relații – Adriana Marcus (Asociația Elvețiano- Română de Cooperare și Întrajutorare APPEL România) –Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

14-14.45 Medicina holistică – medicina viitorului, medicina vindecării – Dr. Florinela Bălan (Centrul Medical Aura Vita, Pitești) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj2 

15-15.45 Stil de viață conștient – Ada Bianca Anastasiu (InfoSpiritual, Cluj-Napoca) – SalaFestivă a BJA, corp A, etaj 2

16-16:45 Tehnici Yoga de echilibrare și menținere a sănătatii: Core Flow Yoga, Mudre, Mantre & Pranayama cu Daniela Iulia Marta, profesor Yoga – Yoga Sibiu Studio – Sacred Arts. Sibiu, Str. Banatului, nr. 7 (FRIENDLY LOCATIONS – ateliere alterNativ)

16:00-17:00 Educația Integrală – Educația Viitorului cu Daniel Meze (Asociația ARI -Educație Integrală, Cluj-Napoca) Foaierul BJA, corp B, parter 

16-16.45 Despre Iubire. Cum ne creăm realitatea cu puterea minții? – Maria Timuc – Sala Festivăa BJA, corp A, etaj 2

16-16:45 Medicina cuantică – medicina viitorului cu Carmen Gherman (Vitaly Care, Sibiu)– Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

17-18.45 Pledoarie pentru viață lungă și sănătoasă – Acad. dr. Ovidiu Bojor – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

18:00-18:45 Luviom – medicina informațională cu Gheorghe Cohal (SC BIO-COM SRL) Foaierul BJA, corp B, parter 

18-18:45 Protecția energetică – meditație și tehnică de autoprotecție cu Dimitria Puchiu (Interad – Travel Infinit, București) Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

19-19:45 Ce înseamnă să trăim cu inima deschisă și cum ne ajută yoga în acest proces – Andreea Miron (Fundația KeepGiving Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

19:00 Introducere în Tantra cu Ada Bianca Anastasiu (Tantra Movement România) Sala de Consiliu aBJA, corp A, etaj 1

20-20.40 El Madre cu vocea Andreei Tincea. Concert inițiatic cu Solo performance de”stupa noise” si acusmatic sounds, totul emis de o sursă vocală în formă intens feminin-masculină – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

21-21:45 Ce poți primi de la un yoghin? – Florin Stănescu (Editura Anandakali) – Sala Festivă aBJA, corp A, etaj 2

Sâmbătă, 15 decembrie

9-9.45 Qigong și Inima Infinită – Eugen Boldea, Ana Boldea, Romeo Ghiliman, Gabriela Ghiliman,Elisabeta Kovacs (Asociația Qigong Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

10-10:45 – Deschidem inima! sesiune Yoga cu Alexandra Mandache, instructor licențiat – Studioul KeepGiving Yoga – Sibiu, Alexandru Xenopol, Nr 12, Ap 5. (FRIENDLY LOCATIONS – ateliere alterNativ)

10:00-10:45 Gătim și mâncăm „Delicios de sănătos” dulciuri aRAWme cu LilianaTegzes – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

10-10.30 Concert inițiatic cu sunete sacre: GONG ȘI BOLURI TIBETANE cu Daniela Iulia Marta –Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

11:00 Alchimia Plantelor. Atelier de prezentare și testare a beneficiilor plantelor medicinalecu Raul Sava (generator Organic Joy) Foaierul BJA, corp B, parter 

11-11:45 Explorarea feminității – Daniela Iulia Marta – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj2

11:00-11:45 Yoga pentru copii – Atelier interactiv cu o prelegere pentru părinți urmată, completată cu exerciții pentru copii și părinți cu asist. univ.dr MariaCristina Popa – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

12-12:45 Hrănirea cu lumina și amplificarea corpului de lumină cu Cristiana Eltrayan(Soul Healing Academy România) Foaierul BJA, corp B, parter

12-12:45 Femeile și bărbații – diferențieri și complementări – Ayla Ingrid, astrolog (Cluj-Napoca)– Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

12-13:45 Atelier de terapie prin artă vernaculară cu Anca și Valentin Culachi-Roșu – PrimitivEntertainment (Sibiu) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

12:30-13:15 Activarea feminitatii – dezvăluirea magiei feminine prin Yoga. Yoga Feminității & Yoni Shakti – Yoga Pântecului cu Daniela Iulia Marta, profesor Yoga – Yoga Sibiu Studio – Sacred Arts. Sibiu, Str. Banatului, nr. 7 (FRIENDLY LOCATIONS – ateliere alterNativ) 

13-13.45 Activarea principiului feminin și descoperirea ființei prin studiul astrologiei și cunoașterea horoscopului natal – Constantin Dorneanu (Câmpulung Moldovenesc)– Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

14-14.45 Aplicații Magnetice Gravitaționale pentru sănătate – Constantin Barbu (Asociația Știintifică Plasma România) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

15-15:45 Nutriția Celulară – metoda care rezolvă cauzele bolilor și a dezechilibrelor cu Prof.univ.dr. Ioan-Adrian Nicula – Foaierul BJA, corp B, parter  

15-15:45 Viaţa trăită prin cele 5 elemente:  o abordare holistică a cursului vieţii – BogdanTrentea (DivinațieChineză.ro, București) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

15-15:45 SAMSKARAS – memorie emoțională cu Ela Cozariuc (Heartfulness, Timișoara) Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1

16-16:45 Călător în Infinit. Prezentare Cărții a doua – Fiii Luminii. Dimitria Puchiu (INTERAD – TRAVEL INFINIT, București) Foaierul BJA, corp B, parter 

16-16:45 Cum să eviți 9 greșeli periculoase care afectează vederea Flavius Adrian Țurcanu (Educația Vederii, Cluj-Napoca) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

16-16:45 Haz de necaz – Atelier de terapie prin râs cu Mihaela Huluță (Asociația Școală pentru Viață) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1 

17-17:45 În spațiul inimii. Intrarea și deschiderea Inimii – Andreea Ionescu – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

17-17:45 pOmul de Lumină – atelier de alchimie interioră cu Anca Vasilescu (generator alterNativ, mentor al Grupului de Studiu pOMul de Lumină, Sibiu) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1 

18-18:45 Știința Fericirii cu Geta Heimerl, Vali Gheorghiu (București) Foaierul BJA, corp B, parter

18-18.45 Astrograma – pretext pentru Vindecarea Arborelui Genealogic – Răzvan Costache – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

18-18:45 Dansând cu inima deschisă! Sesiune de terapie prin mișcare cu George Părăian, instructor coregraf (Life & Dance Studio Sibiu) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1   

19-19.45 Hipnoza cuantică – metoda lui Dolores Cannon – Adriana Neagu (QHHT România, București) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

20-21:00 Hipnoza cuantică. Atelier de hipnoză în grup cu Adriana Neagu (QHHT România, București) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1 

20-20.40 CATS IN THE RAIN | magic, jazz & lounge (Miss Tincea – voce, Cătălin Lungu – chitară, Daniel Iliescu – cajon) Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

21-21.45 ”Trăind cu inima deschisă!”- Cosmin Chelcea (Esența, Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

Duminică, 16 decembrie

9-9:45  Imunitate emoțională esențială – Lucia Albu (Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

10-10:45 – Deschidem inima! sesiune Yoga cu Alexandra Mandache, instructor licențiat – Studioul KeepGiving Yoga – Sibiu, Alexandru Xenopol, Nr 12, Ap 5. (FRIENDLY LOCATIONS – ateliere alternative)

10-10:45 Elementalii Naturii și virtuțile lor curative – Dorin Ilea (AGEAC, Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

11-11:45 Sănătate după metode străvechi cu tehnologii modern – Mirela Lăzărescu (Centrul de Terapii Holistice – Copacul Vieții, Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

11-11:45 Atelier de gătit și stil de viață sănătos cu Diana Tudor / Consultant Thermomix Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1    

12-12:45 Nutriţie celulară completă cu ajutorul Uleiului Omega-3 şi a altor Antioxidanţi şi Bio-elemente cu grad maxim de absorbţie şi asimilare în corp – Marian Paraschiv (CESAN Brașov) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

13-13:45 Stilul de viață echilibrat – o alegere la îndemâna oricui cu Mirela Lăzărescu, terapeut holistic (Centrul de Terapii Holistice – Copacul Vieții, Sibiu) Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1 

13-13:45 Controlul expresiei genetice prin nutriție – Constantin Leca, dr. Ariana Luca (Sucăria Lecca, Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

14-14:45 Aplicații Eterice pentru sănătate cu Constantin Barbu (Asociația Știintifică Plasma România) – Sala de Consiliu a BJA, corp A, etaj 1  

14-14.45 Metode de diagnosticare energetică pe iris, aura, câmp energetic; anestezii energetice; deblocări energetice – prof.univ.dr. Ioan-Adrian Nicula (Alcoor, Cluj_Napoca) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

15-15.45 Extrasenzorialul al șaselea simț – Dimitria Puchiu (INTERAD – TRAVEL INFINIT, București) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

15-15:45 HR şi Cele 5 elemente – „omul potrivit la locul potrivit” – o carieră de succes şi împlinirea menirii personale cu Bogdan Trentea (DivinațieChineză.ro, București) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

16-16:45 Omul, de la Eu la Dumnezeu – Geta Heimerl și Vali Gheorghiu (București) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

17-17:45 Cabala – Înțelepciunea Dăruirii – Daniel Meze (Asociația ARI, Cluj-Napoca) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2   

18-18:45 Tarotul – baza primordială de date a tiparelor comportamentale umane – instrument ancestral de cunoaștere, terapie și strategie – Anca Vasilescu (Sibiu) – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2 

19-19:45 Transa șamanică și transa hipnotică – instrumente de cunoaștere a limitelor ființei omenești – Monica Șurubaru (Sibiu)  – Sala Festivă a BJA, corp A, etaj 2

20-21:00 CHUM VERITAS | PRIETEN ADEVĂRAT – cel mai bun DJ din țară, sibianul Cosmin Teușan alias Jay KO, va mixa în închiderea alterNativ o sesiune ambientală excepțională prin combinația dintre puterea vindecătoare a sunetelor cu vibrațiile înalte a cristalelor în Sala Festivă a BJA, corp A, etaj  2.

STANDURILE alterNativ

CARTE @ foaier, corp B

Librăria Carte Spirituală, București; Editura Niculescu, București; Editura Ganesha, București; Editura ARI; Editura Prestige; Multicart Com; Editura ATMAN; Editura Dharana; Editura RAO.

PRODUSE TERAPEUTICE & AMBIENTALE, REMEDII @ Foaier, corp B și Sala de Lectură, corp B, etaj 5

Organic Joy, Timișoara; Jujube Atelier Sibiu; Impart srl; Universul Cristalelor, București; Orgon Sibiu; Aromateria Aroma Terra SRL; Finclub Transylvania; Corola-dm srl; Lili Lala; DuoLife; Eqology; Felicia Cristal

ALIMENTE  @  foaier, corp B

Sucăria Lecca, Sibiu; aRAWme – Laborator Rawfetărie, București; Minodora Sweet Boutique; Arhiva de ceai; Rawissima.

TERAPII. CONSULTAȚII. EVALUĂRI @ Sala de Lectură, corp B, etaj 5

Copacul Vieții – Centru de Terapii Holistice: irodologie, nutriție,proceduri detox, masaj elongație coloană vertebrală; Wei Lai Fieser –  stand medicină chineză tradițională;  prof.univ.dr. Ioan-Adrian Nicula -diagnosticare energetică pe iris, aură, câmpul energetic, anestezii energetice,deblocări energetice; Andreea Ionescu – terapii holistice, șamanism; GheorgheCohal –  SC BIO-COM SRL – stand LUVIOM;Márki Márk, Ungaria –  Attila Jakab /Brigitte Boca – analiza energetică, bioterapie, bioenergoterapie, magneto-, cristalterapie, analiză aura; Adriana Neagu, stand terapii holistice (QHHTRomânia);  APPEL România – numerologie; Constantin Dorneanu –  astrologie; AylaIngrid, astrologie; Răzvan Costache, psiho-astrologie; Carmen Gherman (VitalyCare, Sibiu) – biorezonanță; Asociația Şcoala pentru Viațǎ – dezvoltare personală; CESAN Brașov – biorezonanță, consultanță nutriție; Lucia Albu –doTerra, aromaterapie; NU Skin – investigație nivel antioxidanți și consultanță antiaging; Infospiritual, Cluj Napoca – terapii holistice; Hara Vital; DEVAKHANstand – echilibrare energetică cu ajutorul dispozitivelor tahionizate; BioFarmland; PetrasBio; Gano Excel; Advancend Tachyon Technologies.

Și anul acesta, promovarea evenimentul a fost făcută respectând cele 4 domenii de activitate: conferințe, ateliere, spectacole și standuri.

Anca VASILESCU

projectmanager

Participă la discuție!

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

WhatsApp chat