Eșec usturător! CSO Voluntari – CSU Sibiu 104-80 (44-40)

CSO Voluntari ne-a administrat o înfrângere dureroasă, în această seară, într-un meci din runda a 7-a din Top 10-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin. 104-80 (28-18, 16-22, 35-15 25-25), după un meci decis practic în sfertul 3, când gazdele au marcat nu mai puțin de 35 de puncte.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Pratt a urnit tabela, apoi Whelan a dus CSU Sibiu la 4-0. A fost și 6-2 pentru sibieni, după care s-a trezit „balaurul“ și ne-a nimicit. Până la finalul primei secvențe, gazdele aveau să-și asigure 10 puncte în față, 28-18.

În sfertul secund, trupa lui Rinkevicius a tras din greu pentru a rămâne în meci, a păstrat diferența până aproape de intrarea la cabine, după care Marinelli, Crespo și Uță au redus la doar 4 puncte, 42-38. CSO Voluntari a oprit declinul la timp, iar pauza a fixat tabela la 44-40 în favoarea gazdelor.

Sfertul 3 a fost însă ucigător pentru noi. Ne-am apărat foarte slab, iar ilfovenii au profitat pentru a decide definitiv jocul. Au înscris nu mai puțin de 35 de puncte, intrând cu plus 24 în ultima secvență, 79-55.

În ultimele 10 minute s-a marcat mult de ambele părți. Gazdele au avut la un moment dat 27 de puncte avans (86-59), CSU Sibiu înregistrând la final unul dintre cele mai usturătoare eșecuri din ultima vreme. O singură dată am mai încasat peste 100 de puncte în acest sezon, la U-BT Cluj, 88-112, în octombrie 2022.

Chiar și cu această înfrângere, CSU Sibiu (6 victorii/9 eșecuri) e cu un picior în play-off, după duelul de acasă, cu CSU Oradea (29 martie, ora 18), urmând ultimele partide din Top 10, în compania codașelor Dinamo (1 aprilie, în Sala Transilvania) și CSM Athletic Constanța (7 aprilie, în deplasare).

CSU Sibiu: Paolo Marinelli 19 puncte (1 recuperare, 7 pase decisive), Rareș Uță 16 pct (7 rec.), Daniel Manchon 14 pct (2 rec., 1 p.d.), Ionescu 9 (3 rec.), Whelan 7 pct (3 p.d.), Pratt 6 pct (5 rec., 7 p.d), Gavriloaia 5 pct (2 rec.), Blumbergs 2 pct (2 rec.), Barro 2 pct (1 rec.)