FC Hermannstadt a câștigat derbiul județului Sibiu cu 2-0

Echipa sibiană a obținut un nou succes în Liga 1.

Sâmbătă, la Mediaș, echipa pregătită de Vasile Miriuță s-a impus în derbiul județului, la Mediaș, cu Gaz Metan. După 90 de minute, FC Hermannstadt a câștigat cu 2-0 prin golurile reușite de Daniel Tătar și Ionuț Stoica.

Tătar a deschis scorul în minutul 30, reluând în plasă, din marginea careului mic, o minge respinsă de portarul Cristea. Stoica a făcut 2-0 după 4 minute din repriza secundă, trimițând în poarta Gazului Metan, cu capul, de pe 6 metri, o centrare a lui Tătar.

Antrenorul principal al echipei sibiene a folosit următoarea formulă de echipă: Cătălin Căbuz – Biel Company, Nemanja Mijuskovic, Alexandru Dandea, Ionuț Stoica, Daniel Tătar – Petrișor Petrescu, (Bogdan Rusu – min. 86), Răzvan Dâlbea (cpt.), Lucian Dumitriu (Florin Acsinte – min. 90) – Ștefan Blănaru (Pedro Moreira – min. 70), Juvhel Tsoumou.

În urma acestei victorii, FC Hermannstadt acumulează 25 de puncte în clasamentul Ligii 1 și ocupă locul 9.

Cu Viitorul, la Cluj-Napoca

În ultima etapă din acest an, a XXI-a, FC Hermannstadt primește vizita formației lui Gheorghe Hagi, FC Viitorul. Întâlnirea nu va mai avea loc la Tg. Mureș, pe Stadionul ”Trans-Sil”, unde sibienii au disputant, până acum, meciurile considerate acasă, ci la Cluj-Napoca, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, cel al campioanei CFR.

Partida dintre FC Hermannstadt și FC Viitorul este programată sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 13:00.