FCSB – FC Hermannstadt 2-2. Coafura (nu) mai rezistă!

Sibiul a ajuns „de mila“ țării, din cauza problemelor financiare. Grupul format în urmă cu un an de Dani Coman – Marius Măldărășanu face furori prin competițiile interne, reușind o promovare și un start de sezon în SuperLigă de-a dreptul încântător. Dincolo de rezultate, impresionează jocul solid, cu o bună posesie a mingii, cu jucători harnici și valoroși, echipa devenind în scurt timp o sperietoare pentru adversarele din primul eșalon. Prestațiile grupării sibiene, apreciate de toată lumea, jurnaliști, oameni de fotbal, sunt umbrite însă de lipsa banilor, jucătorii având restanțe salariale de 3 luni, iar declarațiile lor după fiecare meci provoacă îngrijorare, dezamăgire, milă în studiourile televiziunilor de sport, în rândul suporterilor sibieni.

Din păcate, bâlbâielile Primăriei Sibiu care nu a reușit să ofere orașului, în 5 ani, un stadion decent pe care să-și poată disputa partidele de acasă, duce la momente dramatice pentru FC Hermannstadt. Într-un moment bun, când ar putea beneficia de câteva mii de spectatori pe meci acasă și încasări care să asigure plata salariilor, echipa sibiană joacă în continuare doar în deplasare, departe de oraș, de fani. Practic, în ciuda rezultatelor, echipa are puțini suporteri sibieni care însoțesc echipa la meciuri. Aseară, pe Arena Națională, în zona galeriei sibiene s-au aflat 4 spectatori. Iar FC Hermannstadt a făcut un nou meci bun, ratând de puțin prima victorie în deplasare în fața FCSB.

Cu președintele Dani Coman plecat, sătul fiind de promisiuni neonorate, și portarul Plamen Iliev „fugit“ în chiar ziua meciului, FC Hermannstadt părea o pradă ușoară în Capitală, starea de spirit în sânul grupării sibiene degradându-se vizibil. Meciul a început cu un protest inedit al jucătorilor sibieni, care au refuzat să joace în primele 30 de secunde, secvențele având să facă înconjurul planetei pe rețelele de socializare.

După un start fără nerv, cu jucători obosiți să-și strige durerea pe posturile naționale de televiziune, echipa sibiană a constatat că poate da lovitura pe Arena Națională. A simțit FCSB „cu pantalonii-n vine“, după calificarea în grupele Conference League, și a dat drumul la morișca de la mijlocul terenului, unde Baba Alhassan, Mino Sota și Petrișor Petrescu, cu sprijinul lui Biceanu și Oroian, au reușit să impună ritmul.

În minutul 19, Petrescu centrează din corner de pe partea stângă, mingea trimisă de Antoche spre poarta lui Târnovanu este deviată cu călcâiul de Alhassan, însă goalkeeperul FCSB salvează in extremis. Două minute mai târziu, Mihai Butean avea să scuture plasa cu un șut precis, la capătul unui contraatac ucigător. Fundașul nostru dreapta recuperează o minge greșită de Dawa, trimite din prima către Petrișor Petrescu, acesta îl deschide în adâncime pe Paraschiv, care întoarce la Butean venit lansat, șut din alergare, plasat, lângă stâlpul din dreapta lui Târnovanu, iar 9.000 de spectatori de pe Arena Națională au amuțit: 0-1.

În minutul 33, Musi centrează, Tamm reia cu capul, iar Muțiu are un reflex de zile mari, respingând în corner. Un minut mai târziu, portarul nostru este prins prea în față la o reluare a lui Dawa de la marginea careului, iar FCSB avea să restabilească egalitatea: 1-1

În minutul 35, Alhassan ia o acțiune pe cont propriu, avansează în careu, șutează cu stângul, însă balonul se duce pe lângă. A fost ultima mare ocazie a reprizei.

FCSB revine de la cabine cu 4 jucători noi, Dică schimbând masiv: au intrat Cordea, Octavian Popescu, Miculescu și Pantea, în locul lui Rață, Dulca, Rusu (accidentat) și Edjouma.

N-a schimbat însă și aspectul jocului, FC Hermannstadt rămânând o echipă solidă. În minutul 65, „Para-gol“ își readuce echipa în avantaj, cu un gol de toată frumusețea, cap la colțul lung după un corner executat ca la carte de Petrișor Petrescu: 1-2

Exasperat, Dică mai face o schimbare, Musi – Radaslavescu, iar Măldărășanu aduce și el suflu nou în teren. Rând pe rând intră Răuță și Popescu, ies Mino Sota și Oroian, apoi iese Paraschiv, intră Buhăcianu, pentru ca în minutul 68 să intre Balaure și Năstăsie, în locul lui Petrescu, respectiv Alhassan.

Ai noștri sunt mai aproape de gol, cu Buhăcianu extrem de periculos în trei rânduri, la capătul unor contraatacuri tăioase. Apoi a venit minutul 90.

Meciul era adormit, cu FC Hermannstadt pregătită de ultima zvâcnire a gazdelor, când Edjouma avea să profite de o greșeală în defensiva noastră, în minutele de prelungire acordate de central. Butean a fost depășit de o minge lungă aruncată în careul nostru, oferindu-i posibilitatea francezului să egaleze din colțul careului mic: 2-2

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt urcă pe 6 în clasamentul SuperLigii, cu 2 victorii și 4 rezultate de egalitate, rămânând singura echipă neînvinsă în actuala stagiune, alături de liderul Farul Constanța și FC Botoșani, care joacă în această seară la Craiova în epilogul rundei.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Boboc – Dulca (Oct. Popescu 46’), Oaidă (Edjouma 46’) – Raţă (Cordea 46’), Olaru, Muşi (Radaslavescu 66’) – B. Rusu (Miculescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică

FC Hermannstadt: Muţiu – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ – S. Mino (Răuţă 86’) , Biceanu – P. Petrescu (Balaure 68’), Baba Alhassan (Năstăsie 68’), Oroian (C. Popescu 86’) – G. Paraschiv (Buhăcianu 72’). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Declarații după meci:

Daniel Paraschiv, cu un gol și o pasă de gol, a fost desemnat omul meciului:

REZULTATE SuperLiga, etapa a 7-a:

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0; UTA Arad – U Craiova 1948 2-1; Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0; Sepsi Sf. Gheorghe – Rapid București 1-2; FC Argeş – Chindia Târgovişte 2-1; CFR Cluj – Farul Constanţa 1-3; FCSB – FC Hermannstadt 2-2; CSU Craiova – FC Botoşani /astăzi 29 august, ora 21:00.