Minunile se țin lanț: Farul Constanța – FC Hermannstadt 0-0

Cu toți norii negri abătuți asupra clubului din cauza problemelor financiare,  FC Hermannstadt a făcut un nou meci mare, în această seară, 0-0 la Constanța, cu Farul, în runda a 5-a a Superligii României la fotbal. Echipa sibiană a urcat pe 2 în clasament!

Măldărășanu a variat primul 11, arătând că are resurse. Hora a apărut în premieră în acest sezon titular, la fel Popescu și Răuță. Sibienii au suferit în startul partidei, „marinarii“ semnând primele 2 mari ocazii ale meciului, prin Morar (min. 7 și 20). Mai întâi, atacantul Farului a dat pe lângă minge la o centrare a lui Kiki în fața porții, mingea fiind deviată providențial de Antoche, apoi șutul său din careu a fost blocat de același Antoche. Dacă în primele etape am fost luați de „nou-promovată“, de această dată gazdele și-au făcut temele și ne-au tratat foarte serios. Aveau și de ce, japonezul Mino Sota având șansa să deschidă scorul în minutul 36, la o centrare din corner a lui Balaure. FC Hermannstadt a făcut din nou un joc tactic consistent, „adormind“ perioade lungi jocul. Repriza s-a încheiat așa cum a început, 0-0.

La reluare, Farul a adus om de Națională în atac, Alibec deschizând seria ocaziilor cu un șut aproape de țintă. Pe contră, Alhassan (‘67) a profitat de o minge în adâncime a lui Mino Sota, l-a executat pe Aioani din poziție unul la unu, marcând golul cinci din actualul sezon. Bucuria sibienilor a fost însă curmată de VAR, analiza fazei având să se soldeze, după aproape 4 minute, cu anularea reușitei pe motiv de ofsaid.

Jocul a rămas deschis, Farul fiind în situația de a deschide și ea scorul, la o minge trimisă în plasă de Morar. De această dată, VAR-ul ne-a fost aliat, tot pentru ofsaid. Același Alibec (‘76) ne-a pus pe oftat, cu o bară de la cca 25 de metri, pentru ca FC Hermannstadt să fie aproape de a da lovitura decisivă pe malul mării în minutul 82, la capătul unei combinații Oroian –  Paraschiv. Atacantul nostru a reluat din fața porții imparabil, însă balonul s-a izbit de transversală.

S-a încheiat 0-0, cele două echipe rămânând neînvinse în actualul sezon.

FC Hermannstadt a urcat pe locul secund, cu 9 puncte, la fel ca Farul, la numai 2 puncte de liderul FC Botoșani.

FC Hermannstadt: Iliev – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – Răuță (’62, Biceanu), Mino – Balaure (’79, Petrescu), Alhassan (’88, Năstăsie), C. Popescu (’79, Oroian) – Hora (’62, Paraschiv). Antrenor Marius Măldărășanu.

Farul Constanța: Aioani – Benzar (’63, Sîrbu), Larie, M. Popescu (’72, Borza), Kiki – Artean (’72, Băluță), Nedelcu, Casap (’46, Grameni) – Torje (’46, Alibec), Morar, Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Declarații Marius Măldărășanu:

SuperLiga, etapa a cincea

FC Argeș – U Craiova 1948 0-2; UTA Arad – Universitatea Cluj 2-1, Petrolul Ploiești – Rapid București 1-0; CSU Craiova – CS Mioveni 1-0; CFR Cluj – FC Botoșani 0-1; FCSB – Chindia Târgoviște 3-2; FC Voluntari – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-0; Farul Constanța – FC Hermannstadt 0-0.​