Oboseala își spune cuvântul

Reîntoarsă în Liga Florilor, după a doua victorie în European League, Măgura a cedat aseară la Baia Mare, în fața echipei Minaur, scor 27-34 (10-18), în cadrul etapei a 14-a (prima din retur).

După două victorii în campionatul intern și două în competiția europeană (din 5 partide disputate în acest an), elevele lui Weber au părut afectate de deplasarea lungă în nordul țării și de programul infernal din ultima lună. Plus că au evoluat fără Trusova și fără Gjeorgjievska. În aceste condiții, au început moale partida cu o altă reprezentantă a României în grupele EHF European League (în acest an avem trei echipe în competiția europeană: Măgura, Minaur și CSM Râmnicu Vâlcea).

Două serii de 3, respectiv 5 goluri consecutive ale gazdelor, în chiar startul meciului, aveau să pună o diferență confortabilă pe tabelă, 9-3 pentru Minaur la jumătatea primei reprize. Fetele noastre au echilibrat apoi, însă chiar și așa au plecat la pauză cu un handicap de 8 goluri, 10-18.

La reluare, Minaur a marcat prima, apoi Măgura a recuperat, însă niciodată diferența n-a fost mai mică de 5 puncte. S-a jucat aprig, mai ales între minutele 45 și 52, când am consemnat de 7 ori acea diferență de 5 puncte: 24-19, 25-20, 26-21, 27-22, 28-23, 29-24 și 30-25. Apoi am avut 2 atacuri ratate, prin Neagu și Gariaeva (7 metri), iar soarta meciului avea să fie decisă.

„N-am avut deloc un meci grozav, pentru că am greșit și în atac și în apărare cât n-am greșit tot campionatul până acum. Absențele contează sau nu, toată lumea trebuie să joace handbal la același nivel. Obiectivul nostru este să câștigăm cât mai multe meciuri, iar la final vom vedea cum arată clasamentul. Este foarte important pentru noi să prindem din nou un loc de cupă europeană. Dacă vrem să prindem primele patru trebuie să mergem din ce în ce mai bine. Jucăm din trei în trei zile, avem și multe deplasări lungi“, a declarat după meci Alexandru Weber, citat de csminaur.ro.

Nu ne-am așteptat la un început așa slab din partea noastră, însă cred că fetele din Baia Mare merită victoria. Am avut absențe, însă cele care suntem aici încercăm să le suplinim cum putem mai bine. În campionat sperăm să terminăm pe unul dintre primele patru locuri, iar în cupele europene să trecem în următoarea etapă.“, a declarat Timea Tătar, principala marcatoare pentru Măgura în meciul de aseară, alături de M. Neagu.

Măgura Cisnădie: Timea Tătar 5, M. Neagu 5 (3 din 7m), Iulia Gariaeva 4, Valentina Bardac 3, Marina Dmitrovic 3, Andreea Ianăși 3, Valentina Blazevic 2, Dana Abed Kader 2. Renata Lais de Arruda  a avut la acest meci 13 intervenții. Antrenor: Alexandru Weber

Pentru Măgura urmează o nouă deplasare lungă, tocmai în Rusia, pentru returul cu Lada Togliatti, din EHF European League. Meciul are loc duminică 6 februarie, de la ora 15.

6. Dunărea Brăila – 22 p (332-297) – 12
  7. Minaur Baia Mare – 21 p (401-396) – 14
  8. HC Zalău – 19 p (265-269) – 12
  9. SCM Craiova – 17 p (364-374) – 14
  10. Gloria Bistrița – 16 p (333-321) – 13
  11. Dacia Mioveni – 12 p (298-325) – 13
  12. CSM Slatina – 12 p (319-350) – 13
  13. Știința București – 3 p (325-414) – 14
  14. CSM Deva – 0 p (255-363) – 13