„Para-gol“ lovește decisiv! Petrolul – FC Hermannstadt 0-1 (0-0)

FC Hermannstadt a învins Petrolul, în această după-amiază, la Ploiești, scor 1-0 (0-0), într-un meci din penultima etapă a SuperLigii. Unicul gol a fost marcat de golgheterul sibienilor Daniel Paraschiv (’61), din penalti, tot el având și o bară în prima repriză.

(articol de Dan GREAVU)

Marius Măldărășanu a încercat să își păstreze elevii motivați pentru meciul de la Ploiești, cu gândul la un punct care să alunge orice dubiu privind situația în clasament. Se temea că FRF e în stare să modifice „pe ultima sută“ criteriile de departajare în caz de egalitate cu Chindia, prima clasată pe loc de baraj.

FCH urma să întâlnească o echipă Petrolul lipsită de griji, singura preocupare a „găzarilor“ fiind să-și ia „la revedere“ de la suporteri cu un meci frumos și un rezultat pe măsură.

În fața a aproape 5.000 de spectatori, sibienii au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 27. Găsit excelent în careu, Daniel Paraschiv avea să reia cu capul la o centrare trimisă de Butean, balonul l-a depășit pe Vâlceanu, însă a nimerit bara.

Gazdele au replicat periculos abia cu 5 minute înainte de pauză, prin Gicu Grozav, care l-a întrebuințat pe Letica cu un șut de la distanță.

Ocazii Petrolul, gol FC Hermannstadt

La reluare, jocul a rămas echilibrat. De data aceasta, Petrolul a trecut prima pe lângă deschidera scorului, în minutul 53, la o reluare cu capul a lui Papp din 6 metri, la o palmă de stâlpul din dreapta porții lui Letica. Apoi Irobiso (‘55) a „înțepat“ un balon în careu, dar Letica a fost atent. La atacul imediat următor, același Papp avea să irosească încă o ocazie mare, însă pe contraatac FC Hermannstadt a lovit necruțător. Oroian a scăpat singur în careu, a fost faultat de Doua, faza fiind analizată apoi cu ajutorul sistemului VAR. Decizia centralului a rămas în picioare. Daniel Paraschiv (’61) l-a executat fără probleme pe Vâlceanu, care a ales colțul greșit, deschizând scorul și marcând totodată al 14-lea gol în acest sezon.

FC Hermannstadt a închis apoi jocul, gazdele fiind anihilate în încercarea lor de a reveni pe tabelă. Cu excepția unui șut telefonat al lui Papp (’90), din 16 metri, ocaziile de gol s-au dovedit a fi deja consumate astfel încât Petrolul – FC Hermannstadt s-a încheiat 0-1 (0-0)

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Balaure (’85, P. Petrescu), Biceanu (’78, Antoche), Mino, Oroian (’78, Iancu) – G. Iancu (’70, Limaj), D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul: Vâlceanu – Papp, Meijers, R. Grigore (’73, Borța)– Doua, Seto (‘63, Diomande), Jefferson (‘67, Moldoveanu), Tavares, Țicu – Irobiso, Grozav. Antrenor: Florin Pârvu

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe locul 4 al play-out-ului, dar face 31 de puncte. În ultima etapă, echipa sibiană va juca pe Stadionul Municipal, sâmbătă 20 mai, de la ora 14,45, urmând să întâlnească Universitatea Cluj.