Torpilele lui Alhassan fac prăpăd. Hermannstadt – Voluntari 2-1 (2-1)

FC Hermannstadt a învins FC Voluntari, scor 2-1 (2-1), în această seară, la Mediaș, în cadrul etapei a 4-a a SuperLigii României la fotbal. Echipa sibiană a reușit a doua victorie în acest sezon, acumulând 8 puncte, fiind în continuare fără înfrângere.

• Articol de Dan GREAVU

foto arhivă: facebook/FCH

Marius Măldărășanu a fost nevoit să schimbe primul unsprezece, după 3 partide consecutive în care a folosit aceeași formulă de start. Antoche a intrat titular în locul lui Bejan – accidentat, iar Balaure în locul lui Petrescu, căpitanul predându-i banderola pentru acest meci lui Ionuț Stoica.

Debutul a semănat izbitor cu cel din runda trecută, FC Voluntari reușind un presing avansat care a tăiat construcția echipei noastre. S-a jucat o jumătate de repriză la mijlocul terenului, după care a picat golul sibian. Ai noștri iuțesc un atac în minutul 23, Biceanu deschide pe dreapta la Balaure, centrare precisă a acestuia spre Baba Alhassan care reia de la 14 metri din voleu, jos, la colțul din stânga porții lui Popa. Gol spectaculos: 1-0

Jocul a revenit în matcă, cu FC Voluntari ceva mai harnică în speranța revenirii pe tabelă. În minutul 34, al treilea șut pe spațiul porții oaspeților avea să se transforme însă într-un nou gol. Sibienii întind la maxim un atac pozițional, plimbă mingea de pe o parte pe cealaltă a terenului, balonul ajunge la Mino Sota, iar acesta pasează aproape, la Baba Alhassan. Demarcat undeva la 25 de metri de poarta lui Popa, ghanezul nu stă prea mult pe gânduri și lansează o torpilă fix la vinclu, pentru cel mai frumos gol al etapei: 2-0.

Baba reușea a doua dublă în acest sezon, după cea din prima etapă, 3-0 cu CS Mioveni.

Din păcate, elevii lui Măldărășanu n-au izbutit să mențină avantajul până la pauză, oaspeții profitând de un moment de „rătăcire“ în defensiva noastră. Lopez pătrunde pe flancul nostru drept, centrează la colțul scurt unde Nemec îi ia fața lui Stoica și înscrie cu capul: 2-1

La reluare, Liviu Ciobotariu a încercat să stimuleze atacul echipei sale, pentru a echilibra situația de pe tabelă. I-a trimis în teren pe Florea și Tavarez, apoi pe Merloi, iar în minutul 62 pe Fulop. Toate eforturile sale au fost în zadar, ocaziile lipsind cu desăvârșire. Nici sibienii nu au mai contat în atac, așa că Măldărășanu avea să schimbe și el în minutul 65, Răuță și C. Popescu intrând în locul lui Biceanu, respectiv Oroian.

Eroul nostru în acest meci, Baba Alhassan, a fost și el înlocuit în minutul 70, randamentul său având serios de suferit după efortul depus în prima repriză. A intrat Petrișor Petrescu. De asemenea, a intrat Hora în locul lui Paraschiv, iar în minutul 78 Năstăsie în locul lui Balaure.

Sibienii au făcut o foarte bună repriză din punct de vedere tactic, reușind să închidă jocul fără a se retrage în apărare. Pe nesimțite, timpul s-a scurs, tabela rămânând încremenită încă dinainte de pauză. Scor final: 2-1.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe poziția a 3-a în clasamentul provizoriu, în condițiile în care mai e de disputat, în această seară, meciul FC Botoșani – Farul. (Dan GREAVU)

FC Hermannstadt: Iliev –  Butean, Antohe, I. Stoica, Opruț – Mino Sota, Biceanu (‘65, Răuță), Baba Alhassan (‘72, Petrescu) – Balaure (‘78, Năstăsie), Paraschiv (‘72, Hora), Oroian (’65, C. Popescu). Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Voluntari:  M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – C. Costin (‘55, Merloi), Meleke (‘62, Fulop), Droppa (‘46,Tavarez), Rață, Vlad (‘76, Aliji) – Lopes (‘46, Florea), Nemec. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Filmul meciului

Min 7 Centrare Balaure de pe dreapta, Paraschiv reia cu capul din poziție dificilă, portarul advers reține fără probleme

Min 19 Vlad a centrat spre poarta lui Iliev, portarul nostru reține fără probleme

Min 20 Centrare periculoasă Meleke de această dată, Iliev respinge de la colțul lung

Min 23 Balaure centrează la marginea careului de 16 metri, Baba Alhassan prinde un voleu spectaculos în colțul din stânga lui Popa: 1-0

A început o ploaie sâcăitoare

Min 27 Dropa îi testează priza lui Iliev cu un șut de la distanță

Min 34 Mino îl caută pe Baba, ghanezul preia și trimite de la 25 de metri în vinclul porții lui Popa: 2-0

Min 38 Nemec trage peste, din poziție dificilă

Min 39 Lopez centrează de pe dreapta, Nemec reia de lângă Stoica la colțul scurt: 2-1

Min 79 Florea trage de la distanță, pe lângă poartă

VIDEO Rezumatul partidei

Rezultate etapa a patra: Universitatea Cluj – Petrolul Ploiești 0-1; CS Mioveni – FCSB 1-1; Rapid București – FC Argeș 2-1; Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA Arad 0-0; Chindia Târgoviște – CFR Cluj 0-2; U Craiova 1948 – CSU Craiova 1-2; FC Hermannstadt – FC Voluntari 2-1; FC Botoșani – Farul Constanța / luni 8 august, ora 21.