VICTORIE MARE în meciul 3! CSU Sibiu – CSO Voluntari 82-72 (38-40)

CSU Sibiu a depășit vicecampioana CSO Voluntari și în meciul 3 din runda inaugurală a play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin. În această seară, în Sala Transilvania, în uralele publicului dezlănțuit, CSU Sibiu – CSO Voluntari 82-72 (38-40)

(articol de Dan GREAVU)

Deși a fost sold-out la biletele vândute în online, în tribune s-au aflat, la startul partidei, circa 1800 de spectatori. O sală aproape plină, care s-a umplut apoi până la refuz și care a creat o atmosferă senzațională. CSU Sibiu a început cu un 4-0, realizator Uță, apoi ilfovenii au replicat pentru 4-4, ba chiar au condus după o triplă Török (6-7). „Vulturii“ au prins apoi un run de 7-0, banca oaspeților oprind declinul cu un time-out salvator. La 13-9, Whelan și Pratt au găsit ținta, iar diferența s-a dus la +8 (17-9). A urmat însă un blocaj inexplicabil în atac și, timp de 3 minute, CSU Sibiu a mai înscris doar 2 puncte, în vreme ce oaspeții au recuperat până la 18-17.

În cel de-al doilea sfert s-a dat o bătălie crâncenă, cu cele două echipe alternând la conducere și având două puncte de echilibru, 21-21 și 38-38. Până la urmă, repriza s-a încheiat la scorul 38-40. Whelan era principalul marcator al sibienilor, cu 12 puncte și 12 indexul eficienței.

La reluare, sibienii au egalat la 40, iar de la 40-42 au avut un run de 7-0, care a repus CSU în poziția de echipă aflată la conducerea jocului. Am avut din nou +8 (58-50), dar sfertul 4 ne-a găsit la doar +5 (60-55).

Tensiunea din teren părea să-și pună amprenta asupra evoluției jucătorilor. La 20 de secunde după jumătatea celui de-al 4-lea parțial, „vulturii“ au refăcut la +8, scor 70-62. Aproape întreaga echipă sibiană și-a crescut însă spectaculos nivelul de joc pentru o victorie uriașă, care ne transformă în favoriți la calificarea în semifinale. Dragoste, apoi Blumbergs, Uță, Barro și Crespo au trecut și ei la coeficient al eficienței din două cifre, iar tabela ne-a „surâs“ până la final. Am trecut la +10, 74-64 și 76-66, la intrarea în ultimele 2 minute și jumătate. Suportul fanilor a fost magnific. Iar Blumbergs a explodat formidabil în ultimele minute (9 puncte în parțial după ce reușise doar 5 în 25 de minute)!

Scor final: CSU Sibiu – CSO Voluntari 82-72 (18-17, 20-23, 22-15, 22-17)

CSU Sibiu: Whelan a fost în double-double, cu 16 pct (3 recuperări, 10 pase decisive), la fel și Blumbergs 14 pct (12 rec), primul cu 22, iar al doilea cu 21 coeficient al eficienței. Dragoste a adăugat 12 pct (5 rec.), Barro a bifat și el un double-double 11 pct (10 rec.), Crespo 10 (2 rec., 1 p.d.), Uță 8 pct (3 rec., 1 p.d.), Pratt 6 pct (2 rec., 3 p.d.), Ionescu 3 pct, Gavriloaia 2 pct (4 rec.)

Întrucât se joacă în sistemul cel mai bun din 5 partide, cu primele 2 întâlniri la Voluntari, „vulturii“ vor evolua din nou în Sala Transilvania din Sibiu, joi 20 aprilie, de această dată cu CALIFICAREA în semifinale pe masă. CSU conduce cu 2-1 la general, o nouă victorie joi fiindu-i suficientă pentru intrarea în careul de ași.